Tym, którzy zastanawiają się, jak dotrzeć do centrum stolicy, gdzie na Placu Piłsudskiego o godz. 12 rozpoczną się uroczystości żałobne, podpowiadamy, jak najszybciej tam się dostać. Oto kilka wskazówek, które dla podróżnych przygotował reporter RMF FM Mateusz Wróbel.

Zobacz również:

Jeżeli już ktoś jest w Warszawie, to najprościej mu będzie dotrzeć do najbliższej stacji metra, potem przejechać kilka przystanków i wysiąść na stacji Świętokrzyska lub Plac Bankowy. Stąd już tylko kilka minut spacerem do Placu Piłsudskiego. Warto wspomnieć, że dzisiaj wszyscy komunikacją miejską, a więc metrem, autobusem czy tramwajem jeżdżą za darmo.

Ci, którzy przyjadą do stolicy samochodem, powinni go zostawić na parkingach Zarządu Transportu Miejskiego. W Warszawie jest aż 45 tysięcy miejsc postojowych. To ważne, bo wszystkie ulice pomiędzy Alejami Jerozolimskimi, Jana Pawła II, Trasą W-Z i Wisłostradą są wyłączone z ruchu. Jeżeli natomiast ktoś ma taką możliwość, to do stolicy najlepiej niech przyjedzie pociągiem, bo z Dworca Centralnego na plac Piłsudskiego jest zaledwie kilka minut na piechotę.

Ludzie spoza Warszawy, którzy nie wiedzą, jak poruszać się po mieście, powinni znaleźć pracownika ZTM. Oni będą mieli ze sobą mapki sytuacyjne, które ułatwiają dotarcie do Pl. Piłsudskiego i Parku Saskiego. O pomoc w każdej chwili będzie również można poprosić policjantów i strażników miejskich.

Policja prosi, by ci, którzy na Plac Piłsudskiego wybierają się z dziećmi, założyli swoim pociechom na rękę opaskę z takimi informacjami jak: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu kontaktowego. W przypadku znalezienia takiego dziecka policjanci szybko trafią do rodziców. Szybko poinformują rodziców, że dziecku nic się nie stało. Oprócz tego będą stworzone takie "izby dziecka", gdzie zagubione dzieci będą trafiały. Tam będzie można te dzieci odebrać - mówi Krzysztof Zaporowski z wrocławskiej policji.

Sobota, 17 kwietnia 2010

W sobotę wyłączony z ruchu zostanie obszar zamknięty ulicami: Al. Jerozolimskie-Jana Pawła II-Trasa W-Z-Wisłostrada. Największe ograniczenia dotyczyć będą obszaru zamkniętego ulicami: Al. Jerozolimskie-Al. Jana Pawła II-Trasa W-Z-Wisłostrada.

Zamknięte dla samochodów osobowych będą ulice: Marszałkowska (od Al. Jerozolimskich do Al. Solidarności), Świętokrzyska i Tamka (od ul. Kruczkowskiego do ronda ONZ), Królewska (od Pl. Grzybowskiego do ul. Marszałkowskiej) i Emilii Plater.

Ponadto zamknięte zostaną: Trasa W-Z˙(przed uroczystościami na odcinku Wisłostrada - al. Jana Pawła II, a po nich - od Dworca Wileńskiego do al. Jana Pawła II); ulice Szpitalna, Zgoda i Mazowiecka; krótki odcinek ul. Kruczej (na północ od Al. Jerozolimskich) oraz przecznice na wschód od Al. Jana Pawła II - od ronda ONZ do Al. Solidarności).

Na www.rmf24.pl i www.interia.pl zostaną przeprowadzone transmisje wideo i audio uroczystości żałobnych w Warszawie i Krakowie. Początek dzisiaj o godzinie 12.