Wszystkie światowe agencje i media na bieżąco śledziły trasę lotu z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego ze Smoleńska do Warszawy, a potem przejazd z wojskowego lotniska na Okęciu do Pałacu Prezydenckiego. Wiadomość o lądowaniu samolotu CASA z trumną polskiego prezydenta została odnotowana, jako pilna depesza w wielu agencyjnych serwisach.

Tragedia pod Smoleńskiem to temat numer jeden w rosyjskich mediach

Od rana na bieżąco relacjonowały one pożegnanie trumny w Smoleńsku, a potem pokazywały tłumy oczekujące na przylot trumny na wojskowym Okęciu; powitanie przez najważniejsze osoby w państwie, i wreszcie tysiące ludzi czekających na trasie konduktu.

Amerykańskie telewizje na bieżąco relacjonują to, co dzieje się w Polsce

Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam prezydent Lech Kaczyński cieszył się wyjątkowym poparciem Polonii. "Ciało prezydenta przetransportowano do Polski" - to napis na specjalnym pasku telewizji CNN. O tragedii można też przeczytać w serwisach internetowych. CNN na specjalnej podstronie publikuje także zdjęcia i filmy zarówno z Polski jak i Waszyngotnu. Przed naszą ambasadą są dziennikarze amerykańskich telewizji. Pokazywani są ci, którzy przed naszą placówką dymplomatyczną składają kwiaty i zapalają znicze. Podobnie w FOX News informacje z Polski są na pierwszym miejscu. Dziennikarze mówią o narodowej żałobie i rozpaczy Polaków. Pokazano zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego, który podszedł do trumny z ciałem swojego brata na lotnisku w Warszawie. Informacje z Polski na pewno nieprędko znikną z amerykańskich mediów. Na pewno dziś amerykańscy dziennikarze będą relacjonować wizytę Hilary Clinton w naszej ambasadzie, która wpisze się do księgi kondolencyjnej.

Przejazd samochodu z trumną relacjonowały również brytyjskie media

Serwis światowy BBC transmitował ceremonię w całości. Brytyjska korporacja wysłała do Warszawy czterech doświadczonych korespondentów. Polska tragedia pozostaje tematem numer jeden w serwisach informacyjnych. Media interesują się także reakcją Poloni mieszkającej na Wyspach, próbując jednocześnie wytłumaczyć historyczną symbolikę Katynia brytyjskiemu odbiorcy. Polska na ekranach tamtejszej telewizji jawi się jako kraj odrętwiały w żałobie z powagą stawiający czoła narodowej tragedii.

Niemcy: Smutek, żal, szok i rozpacz

Te słowa nie schodzą też z czołówek niemieckich mediów - informuje nasz korespondent w Berlinie Adam Górczewski.

Także niemieckie media nieustannie śledzą to, co dzieje się w okolicach Smoleńska, w Moskwie a także w Warszawie. Informacyjna telewizja NTV pokazała lądowanie samolotu z Moskwy. Dziennikarze podkreślali, że na Okęciu były najważniejsze z możliwych osób w państwie. Choć sam przejazd konduktu ulicami Warszawy już nie był transmitowany, to najpierw pokazano tysiące czekających ludzi a potem przylot. Przejazd trumny polskiego prezydenta to pierwsza informacja w serwisach. Żałoba, rozpacz, strata - te słowa płyną z ekranów telewizorów i z radiowych głośników.

Informacje z Polski na czołówkach słowackich mediów

Słowackie telewizje, radio i internetowe wydania gazet na bieżąco relacjonują to, co dzieje się w Warszawie. Informacje o przewiezieniu ciała naszego prezydenta do kraju znalazły na się na czołówkach wszystkich mediów naszych południowych sąsiadów. Pokazują one zdjęcia z powitania trumny na Okęciu i przejazd konduktu ulicami stolicy. Słowacy podkreślają, że także w ich kraju w dzień pogrzebu polskiego prezydenta ogłoszona zostanie żałoba narodowa.

Główna francuskojęzyczna stacja telewizyjna RTB informacje o przewiezieniu ciała prezydenta Polski umieściła na czołówce swojego portalu internetowego. Podobnie poważny flamandzki dziennik. Belgijskie media opisują ceremonię powitania prezydenta na lotnisku. Wśród osób, które oddały hołd wymieniani są zwłaszcza córka prezydenta, Jarosław Kaczyński i bardzo rozpoznawalny w Europie szef parlamentu europejskiego Jerzy Buzek. Belgijska telewizja pokazuje także hołd, jaki oddają zabitym w katastrofie Polacy w Belgii i sami Belgowie.

O tragedii wspominał też papież podczas tradycyjnej południowej modlitwy: Umiłowani bracia i siostry jak wiecie wczoraj miała miejsce tragiczna katastrofa samolotu, w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński, jego żona, wielu dostojników państwowych w tym także biskup polowy wojska polskiego. Wyrażając swój głęboki żal , z serca zapewniam o swych modlitwach z ofiary tego wypadku i o swym wsparciu dla umiłowanego narodu polskiego.

Światowe agencje odnotowały też wypowiedź przedstawiciela rosyjskiej prokuratury, który stwierdził, że eksperci już na tym etapie śledztwa wykluczyli, by przyczyną katastrofy była usterka techniczna - tak oświadczył w niedzielę szef Komitetu Śledczego przy prokuraturze Rosji Aleksandr Bastrykin. Podał on, że po wstępnym przeanalizowaniu nagrań rozmów pomiędzy pilotami a kontrolą lotów nie znaleziono żadnych wskazówek dotyczących problemów technicznych. Pilot znacznie częściej miał wspominać o złej pogodzie i mgle, a mimo to kilkakrotnie podejmował próbę wylądowania.

W serwisach agencyjnych pojawiają się również reportaże - obrazki z Polski. AFP pisze o narodowej żałobie, w obliczu, której stanął cały naród po tragedii w Smoleńsku. Opisuje szok, jaki przeżywa wielu obywateli. Cytowani przez agencję komentatorzy gubią się w domysłach jak będzie wyglądać scena polityczna po tej tragedii.

Słuchaj w internecie programu specjalnego w RMF FM

Lista ofiar katastrofy samolotu