To postępowanie toczy się za długo i to jest niezrozumiałe - mówi o śledztwie smoleńskim minister sprawiedliwości Marek Biernacki. W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Romanem Osicą dodaje, że działania prokuratorów badających tragedię z 10 kwietnia są zbyt mało transparentne.

Roman Osica, RMF FM: Śledztwo smoleńskie ciągnie się kilka lat, a dodatkowo powstał spór pomiędzy prokuratorem generalnym a wojskowymi śledczymi, którzy twierdzą, że postępowania nie da się zakończyć bez wraku TU-154. Prokurator generalny jest innego zdania. Jakie jest pana stanowisko?

Marek Biernacki, minister sprawiedliwości: Na pewno to śledztwo toczy się za długo i to jest niezrozumiałe. Opinia publiczna powinna mieć jasny i czytelny przekaz, że postępowanie zostało zakończone. Cała ta sytuacja z konfliktem między Prokuraturą Wojskową a Prokuraturą Generalną, mam nadzieję, wkrótce się skończy, jak dojdzie do uchwalenia nowej ustawy o prokuraturze. Ustawa ta likwiduje Prokuraturę Wojskową i wciela ją w szeregi prokuratury cywilnej. To jest jednak perspektywa pół roku albo roku, bo tyle będzie trwać procedowanie nad ustawą.

To jak prokuratura może tę sprawę zakończyć skoro uważa, że potrzebny jej wrak?

Jeżeli prokuratorzy tak twierdzą, to powinni dać czytelny sygnał do społeczeństwa, że pewne elementy tej sprawy sprawdzili, by zostały przedstawione pewne wyniki opinii publicznej i sprawa została wyraźnie zamknięta. Później mogą podejmować decyzję, czy śledztwo zostaje umorzone czy zawieszone. Nie może być tak, że śledztwo się toczy cały czas, a opinia publiczna o tym nic nie wie. Faktem jest też, i tu skłaniam się do optyki prokuratora generalnego, że prokuratorzy mogli wykonać wszystkie czynności na miejscu w Smoleńsku. Nie mieli, z tego co wiem, żadnych utrudnień ze strony rosyjskiej. Mogli wykonywać czynności procesowe i inne działania badawcze. Faktem jest, że odpowiedzialnym za śledztwo jest zawsze prowadzący prokurator i to jest jego decyzja. Uważam jednak, że tak poważna sprawa powinna być wyjaśniona bardzo transparentnie opinii publicznej

A kiedy wyda pan opinię do sprawozdania prokuratora generalnego za 2013 rok i jaka ona będzie?

W ubiegłym tygodniu wpłynęło do mnie to sprawozdanie. Swoją opinię przedstawię za około półtora miesiąca. Liczę, że w maju premier będzie mógł się z moja opinią zapoznać.