Już około 40 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce udać się 10 października na pielgrzymkę do Smoleńska. Pod koniec tygodnia ma być znana pełna lista. Bliskim rodzin ma towarzyszyć małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Według wstępnych planów rodziny mają udać się na miejsce wypadku dwoma samolotami: jeden - samolot wojskowy CASA ma wylądować na lotnisku w Smoleńsku, a drugi - cywilny Boeing - na lotnisku w Witebsku na Białorusi. Niewykluczone, że do Smoleńska pojedzie także pociąg, jeśli rodziny wyrażą takie zapotrzebowanie.

W związku z przygotowaniami do pielgrzymki na stronie prezydenta uruchomiono specjalny serwis "PIELGRZYMKA 10.10.2010 SMOLEŃSK", gdzie rodziny ofiar katastrofy mogą znaleźć przydatne dla nich informacje.

Ze strony można pobrać m.in. wnioski wizowe: rosyjską i białoruską oraz uzyskać informacje, co jest niezbędne do otrzymania wizy. Osobom, które będą lądowały w Smoleńsku, będzie potrzebna wiza rosyjska, zaś tym, które polecą do Witebska, także wiza tranzytowa białoruska.