​Niemieckie ciężarówki wiozące cenne przedmioty ukryte w okolicach Jeleniej Góry czy Szklarskiej Poręby pod koniec II wojny światowej - to legenda Szczeliny Jeleniogórskiej. Można uznać, że historia podobna do wielu innych. Eksploratorzy, którzy zajmują się jej wyjaśnieniem mają co do tego jednak wątpliwości. Gdzie znaleziono tropy w tej sprawie? Co udało się już ustalić? Odpowiedzi w filmowym reportażu.

Szczelina Jeleniogórska do dziś jest jedną z najbardziej tajemniczych historii związanych z poszukiwaniem ukrytych depozytów.

Największym zainteresowaniem cieszyła się w latach dziewięćdziesiątych. Po wielu latach eksploratorzy wracają do tej sprawy by podjąć się ostatecznego wyjaśnienia tej zagadki.

***

Dla pasjonatów historii mieliśmy także nagrody ufundowane przez wydawnictwo TECHNOL - książki "Skarb generała" autorstwa Krzysztofa Krzyżanowskiego. By je zdobyć, trzeba było odpowiedzieć na pytanie: Jaki tytuł miała książka, w której znaleziono tropy prowadzące do wyjaśnienia tajemnicy Szczeliny Jeleniogórskiej? PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ TO: "WILKI NA GRANICY". Dziękujemy za udział w naszej zabawie! Książki prześlemy do 5 osób, z którymi mieliśmy kontakt telefoniczny.

W filmie wykorzystano zdjęcia i filmy autorstwa: Grzegorza Góry, Łukasza Orlickiego, GEMO, Kuby Kaługi, PAP/DPA oraz Bartłomieja Paulusa.

(ł)