​Rosyjskie bombowce i białoruskie myśliwce patrolowały przestrzeń powietrzną nad granicą polsko-białoruską - poinformowało biuro prasowe ministerstwa obrony Białorusi.

Resort podał, że rosyjskie bombowce Tu-22M3 oraz białoruskie myśliwce Su-30SM patrolowały zachodnią granicę Białorusi.

Do wiadomości opublikowanej na Telegramie dołączono 40-sekundowe wideo pokazujące jeden bombowiec i dwa myśliwce. Nie podano daty patrolu ani innych szczegółów.

W listopadzie kilkukrotnie rosyjskie i białoruskie maszyny patrolowały granicę polsko-białoruską. Mińsk przekonywał, że działania te były prowadzone w odpowiedzi na rzekomo zwiększoną częstotliwość innych lotów w tym obszarze.

Minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin przekonywał, że przy granicy gromadzą się siły NATO i uważa, że te działania wyglądają na przygotowania do wojny. Białoruski resort uważa, że koncentracja polskiego wojska i służb przy granicy nie jest związany z kryzysem migracyjnym. 

Po stanie wyjątkowym

Od początku roku straż graniczna zanotowała kilkadziesiąt tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wszystko przez działania reżimu Alaksandra Łukaszenki, który sprowadzał migrantów z Bliskiego Wschodu, a następnie wysyłał ich na granicę. Działania te miały na celu m.in. wywarcie presji na Unię Europejską, by zrezygnowała z sankcji nałożonych po zeszłorocznych wyborach prezydenckich, które zostały uznane przez międzynarodową społeczność za sfałszowane. 

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda.