Podpisałem zawiadomienie do prokuratury w sprawie słów Janiny Ochojskiej - poinformował na Twitterze wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik. Powodem są jej wypowiedzi na temat straży granicznej.

Wiceszef MSWiA o przygotowaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez europosłankę, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej Janinę Ochojską poinformował rano w TVP. Nie pozwolimy na to, żeby porównania, które ona konstruuje w przestrzeni publicznej, były adresowane do straży granicznej - mówił.

Przypomnę, że to są rzeczy niedopuszczalne. Ona porównywała tę sytuację do sytuacji wojennych, że ostatnie takie historie, które się dzieją na granicy, to ona zna z opowieści o II wojnie światowej (...). To jest nieprawdziwe, nieuprawnione, to są wymysły, to też jest polityka - mówił.

Dodał, że "przy okazji jest to granie na nutach Łukaszenki". Łukaszenka niezwykle się cieszy i myślę, że powinien wysłać kwiaty pani Janinie Ochojskiej - powiedział.

W związku z presją migracyjną na granicę Polski ze strony Białorusi od 2 września do 30 listopada w 183 miejscowościach obowiązywał stan wyjątkowy wprowadzony na wniosek Rady Ministrów rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 roku na tym samym terenie obowiązuje zakaz przebywania osób tam niezamieszkujących wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na podstawie znowelizowanej ustawy o ochronie granicy państwowej.