Do 10 listopada przedłużony będzie zakaz lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz ten obowiązuje do wtorku 27 października.

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 października 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym przestanie obowiązywać 27 października. 

"Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie" - czytamy w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów. 

Z komunikatu wynika, że obecne rozporządzenie ma zostać przedłużone do 10 listopada. 

Na czym polega zakaz?

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu "lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw". Chodzi o takie regiony, w których współczynnik zachorowań na Covid-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90. Informacje na ten temat są pozyskiwane w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Z zakazu wyłączone są państwa członkowskie Unii, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy i Federacji Rosyjskiej - wymienia Rada Ministrów. 

Zakaz nie będzie stosowany w przypadków samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów czy na potrzeby wojska. 

Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu rozporządzenia jest wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Na liście państw objętych zakazem obowiązującym do 27 października znajduje się 29 krajów. To m.in. Brazylia, Gruzja, Argentyna, Tunezja i Stany Zjednoczone.