Od dziś pasażerowie przylatujący do Polski powinni przed odprawą wypełnić w formie elektronicznej kartę lokalizacji podróżnego. W życie weszła nowelizacja rządowego rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Chodzi o opublikowaną w Dzienniku Ustaw nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem.

Przed odprawą powinny one wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreśla, że zmiany te dotyczą także osób powracających z wyjazdów wakacyjnych.

Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do RP pod względem pandemicznym - powiedział.

Uwaga - zmiany w kwarantannie

Kolejną zmiana - jak zaznaczył wiceminister Wawrzyk - jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny.

Do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, że z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny - zaznaczył.

Przepisy te dotyczą osób, które się nie zaszczepiły.

Zmiany dla podróżnych wracających z Turcji

Zmiany dotyczące kwarantanny dotyczą przede wszystkim Turcji, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży Polaków.

Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (...) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji - mówił na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Jak dodał, w następnym tygodniu "będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym".

Wiceszef MSZ dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce - informacje dla podróżujących.

Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe - dodał.

Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych. "Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić" - oświadczył.  

Kwarantanna na koszt tureckich władz

Jak ustaliła reporterka RMF FM, Magdalena Grajnert, turyści z pozytywnym wynikiem testu będą odbywali kwarantannę na koszt władz tureckich, które pokryją wydatki za pobyt i wyżywienie. Strona turecka zapłaci też za testy, które będą przeprowadzane w hotelu, przed wylotem.

Nie wiadomo jednak jeszcze, czy pobyt w kwarantannie będzie się odbywał w miejscu, w którym turyści spędzali urlop, czy w innym, zorganizowanym przez władze Turcji.