U 1 700 000 ludzi na świecie wykryto koronawirusa, ponad 100 tys. z nich zmarło, a wyleczyło się ponad 370 tys. osób – to najnowszy bilans pandemii, z którą walczy ludzkość. Niechlubny rekord padł w Stanach Zjednoczonych - tam w ciągu doby zmarło 2108 osób. Jak informuje Reuters, powołując się na własne obliczenia, USA jest krajem z największą liczbą zgonów na świecie z powodu pandemii. Ministerstwo Zdrowia w Polsce przekazało, że w najbliższych dniach będzie możliwe badanie na obecność koronawirusa 20 tys. próbek na dobę. Jak informuje resort - w sobotę w kraju liczba zakażonych wzrosła do 6356. 208 z tych osób zmarło. Dobre wiadomości płyną z Poznania: tamtejsi naukowcy opracowali polski test na koronawirua, który jest skuteczny i zgodny ze wszystkimi normami. Na całym świecie miliony katolików przygotowuje się do Wielkanocy, wyjątkowo innej w tym roku - w cieniu koronawirusa.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :


  • W Stanach Zjednoczonych w ciągu doby z powodu koronawirusa zmarło 2108 osób
  • Na świecie potwierdzono już 100 tys. zgonów spowodowanych COVID-19
  • W Polsce patogen wykryto u 6356 osób, zmarło 208 z nich, a wyzdrowiało 375
  • W Hiszpanii trzeci dzień z rzędu spada dynamika wzrostów zgonów spowodowanych COVID-19
  • Naukowcy z Poznania opracowali polski test na koronawirusa
  • W Niemczech w ciągu doby zmarło 171 osób. To spadek o 95 w stosunku do poprzedniego dnia. Niższy (o ponad tysiąc przypadków) jest też przyrost nowych zakażeń

21:51

Przypominamy, że ze względu na obowiązujące obostrzenia, które dotyczą ograniczonej liczby wierny w kościołach, w tym roku święcenie wielkanocnych pokarmów w świątyniach jest niemożliwe. Biskupi i księża zachęcają jednak, by w Niedzielę Zmartwychwstania, przed uroczystym śniadaniem, pomodlić się z domownikami i pobłogosławić pokarmy w ramach domowej liturgii.

Wyjaśniamy jak to zrobić>>>

21:50

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 33 osoby, wskutek czego bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 320, a liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o rekordowe 553 - podało w sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Do tej pory tylko raz zdarzyło się, by dobowa liczba zgonów przekroczyła 30 - w bilansie podanym we wtorek było 36 ofiar śmiertelnych. Na dodatek w ciągu pięciu ostatnich dni, czyli od wtorku do soboty włącznie, zanotowano pięć najwyższych do tej pory dobowych bilansów ofiar śmiertelnych.

21:30

Ministerstwo zdrowia Czech podało w sobotę, że liczba wyleczonych osób z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o jedną piątą, do 411. Szef resortu Adam Vojtiech ocenił, że otwarcie granic kraju nie nastąpi w najbliższych tygodniach ani nawet miesiącach.

Z danych ministerstwa wynika, że od piątku liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o sześć, do 129.

21:26

21:17

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w orędziu wygłoszonym w Wielką Sobotę podziękował Niemcom za ich zaangażowanie w czasie pandemii koronawirusa i stwierdził, że obecny kryzys jest “próbą naszego człowieczeństwa".

Akurat w Wielkanoc, w święto zmartwychwstania, kiedy chrześcijanie na całym świecie świętują zwycięstwo życia nad śmiercią, musimy się ograniczyć - aby choroba i śmierć nie zatriumfowały nad życiem - powiedział szef państwa w wyemitowanym wieczorem orędziu telewizyjnym.

21:03

Według informacji przekazanych w sobotę wieczorem przez służby prasowe wojewody dolnośląskiego, w regionie kwarantanną lub izolacją objętych jest ponad 5,3 tys. osób. Nadzorem epidemiologicznym zaś ponad 1,3 tys. osób.

271 osób jest hospitalizowanych w dolnośląskich szpitalach z podejrzeniem lub potwierdzeniem zachorowania na Covid-19 - podano.

21:01

W ciągu ostatniej doby we Francji na Covid-19 zmarło 635 osób - poinformował w sobotę dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon. Łączna liczba ofiar epidemii w tym kraju wzrosła do 13 832

20:40

Starostwo Powiatowe w Bochni poszukuje wolontariuszy i chętnych do pracy w tamtejszym Domu Pomocy Społecznej, w którym z powodu wystąpienia ogniska koronawirusa brakuje personelu. Do pomocy zgłosiły się siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr dominikanek.

"Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób, szczególnie z doświadczeniem medycznym o pomoc. Brakuje personelu medycznego szczególnie pielęgniarek, ale przyda się każda para rąk. Potrzebujemy także wsparcia w postaci środków ochrony osobistej" - zaapelowały w sobotę władze powiatu w mediach społecznościowych.
20:37

W ciągu ostatniej doby 95 osób zmarło w Turcji na Covid-19, powiększając liczbę wszystkich ofiar epidemii w tym kraju do 1101 - poinformował w sobotę minister zdrowia Fahrettin Koca. Koronawirusem zakaziło się w Turcji ponad 50 tys. osób.

Od piątku potwierdzono 5138 nowych infekcji, łącznie odnotowano ich 52 167 - dodał. Jak przekazał Koca, 2965 pacjentów uznano dotąd za wyleczonych.

20:26

20:20

U dziewięciu osób z personelu medycznego poznańskiego jednoimiennego szpitala zakaźnego potwierdzono SARS-CoV-2 - poinformowała w sobotę rzecznik prasowa Urzędu Miasta Poznania.

W piątek potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2 u jednej z lekarek poznańskiego jednoimiennego szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej. W związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa przebadano 28 osób z personelu placówki, które miały kontakt z zakażoną kobietą.

20:10

Co najmniej 20 tys. osób zakażonych koronawirusem zmarło dotąd w USA - podał w sobotę Reuters, powołując się na własne obliczenia. Tym samym w USA odnotowano więcej ofiar śmiertelnych koronawirusa niż we Włoszech (19 468) i wszystkich innych państwach dotkniętych pandemią.

19:40

19:20

W ciągu ostatniej doby w Kanadzie 69 osób zmarło na Covid-19, co oznacza, że epidemia w tym kraju spowodowała dotąd śmierć łącznie 600 osób - poinformowały w sobotę władze medyczne. Koronawirusem zainfekowało się dotychczas ponad 22,5 tys. osób - dodano.

19:00

W Wielkopolsce z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem ponad 14 tys. osób objęto kwarantanną. Hospitalizowanych jest 179 pacjentów. Minionej doby w regionie wykonano ponad 1,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

18:55

Brytyjski premier Boris Johnson szybko wraca do zdrowia, ale za wcześnie jeszcze na spekulacje, kiedy będzie mógł opuścić szpital - poinformował w sobotę jego rzecznik. Brytyjskie media ujawniły natomiast, jak szef rządu spędza czas w szpitalu.

18:45

W ciągu ostatniej doby w Holandii na Covid-19 zmarły 132 osoby, a od początku epidemii odnotowano już 2643 zgony - poinformował w sobotę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie ponad 24 tys. ludzi zakaziło się koronawirusem.

Od piątku wykryto 1316 nowych infekcji; łącznie potwierdzono ich 24413 - czytamy w codziennym komunikacie RIVM. Dodano, że 8386 chorych przebywa w szpitalach. Instytut zaznaczył, że rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami są poddawane testom, a liczba ofiar Covid-19 może być podawana z opóźnieniem.

18:37

We Włoszech w ciągu ostatniej doby odnotowano śmierć 619 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w sobotę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł do 19 468.

18:10

Jak poinformowali na swojej stronie internetowej warszawscy policjanci, od 24 marca funkcjonariusze 2022 razy podejmowali czynności wobec osób łamiących przepisy o zakazie zgromadzeń.

"Nałożono 1618 mandatów karnych. W pozostałych przypadkach kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Ostatnia doba to 24 kolejne informacje przekazane do Powiatowych Inspektorów Sanitarnych. W sumie takich informacji przekazano już 280. W tych przypadkach mogą być zastosowane jeszcze surowsze kary administracyjne" - zaznaczyli policjanci.


18:05

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w specjalnym apelu do lekarzy, pielęgniarek i położnych prosi, aby do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zgłaszali się chętni do pomocy tam, gdzie są braki kadrowe. Z takiej grupy pozwolę sobie korzystać w pierwszej kolejności - zaznacza.

Mimo często bardzo trudnych warunków pracy, daje się zauważyć bezprzykładne zaangażowanie w profesjonalne i zdyscyplinowane działania na rzecz ograniczenia epidemii oraz opiekę nad chorymi i będącymi w potrzebie. Wszystkim lekarzom, lekarzom dentystom, pielęgniarkom i położnym za to bardzo dziękuję - podkreślił. Jak zwrócił uwagę, sytuacji, w której się wszyscy znaleźli, nie sposób było przewidzieć. Dlatego tak ważna jest gotowość do podejmowania niezbędnych a niestandardowych działań - wskazał Radziwiłł.

17:59

Testy na obecność koronawirusa będą przeprowadzone u wszystkich studentów, pracowników i kadry naukowej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Taka decyzja zapadła po naradzie sztabu, który zebrał się w związku z wykryciem 10 przypadków COVID-19 u podchorążych.

17:32

17:24

W Wielką Sobotę po południu rozpoczęło się transmitowane na cały świat przez media, także watykańskie w internecie, nadzwyczajne wystawienie Całunu Turyńskiego. To wyjątkowe wydarzenie ma związek z pandemią koronawirusa.

Modlitwie przed Całunem w kaplicy Katedry Świętego Jana Chrzciciela w Turynie przewodniczy metropolita tego miasta arcybiskup Cesare Nosiglia. W kaplicy zasiadło kilka osób, w tym burmistrz stolicy Piemontu Chiara Appendino. Przeczytajcie więcej na ten temat>>>

16:37

Już 9875 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa. W ciągu ostatniej doby odnotowano 917 zgonów.

16:41

Trwa walka z epidemią koronawirusa. Polacy mobilizują się i nie tylko przestrzegają obostrzeń, ale organizują pomoc dla tych, którzy szczególnie jej w tym czasie potrzebują. Ten czas, to dla społeczeństwa egzamin z solidarności - jak nam idzie zdawanie go? Zapraszamy na kolejną dyskusję ekspertów w ramach Przystanku IDEA. Rozpocznie się o 17:00, będzie można ją śledzić tutaj>>>

16:30

Firma z Kruszyny, pod Częstochową zajęła się odkażaniem pomieszczeń Miejskiego Szpitala Zespolonego oraz karetek pogotowia. Wszystkie działania podjęli nieodpłatnie, teraz chcieliby pomagać innym - niestety sami potrzebują pomocy.

Zorganizowali internetową zbiórkę.

O szczegółach przeczytacie TUTAJ.

16:17

Wielka Sobota to dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Pańskie. W świątyniach przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem w kościołach rozpoczyna się celebracja Wigilii Paschalnej

Ze względu na ograniczenia wierni nie będą mogli uczestniczyć w liturgii w świątyniach. Tutaj znajdziecie transmisje, które będzie można śledzić na żywo. Pierwsza z nich rozpocznie się już o 19:00

16:10

Premier Indii Narendra Modi zdecydował o przedłużeniu ogólnokrajowej kwarantanny, mającej ułatwić walkę z epidemią koronawirusa - poinformował w sobotę szef rządu stanu Delhi Arwind Kejriwal. Na razie nie wiadomo, do kiedy obowiązywać mają ograniczenia.

Według Kejriwala, w sobotę Modi odbył wideokonferencję z przedstawicielami rządów stanowych, aby zadecydować o krokach, które należy podjąć po zakończeniu się we wtorek pierwotnego okresu obowiązywania kwarantanny.

16:02

Idris Elba - brytyjski aktor, który w połowie marca poinformował o tym, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem, wystąpił we wzruszającym spocie przygotowanym przez BBC. Gwiazdor odczytał wiersz, kóry ma dodać nadziei Brytyjczykom walczącym z pandemią koronawirusa.

15:53

W ciągu ostatniej doby w Iranie z powodu Covid-19 zmarło 125 osób, co oznacza, że łącznie epidemia pochłonęła w tym kraju już 4357 ofiar; koronawirusem zainfekowało się ponad 70 tys. ludzi - poinformował w sobotę rzecznik resortu zdrowia Kijanusz Dżahanpur.

Od piątku wykryto 1837 nowych zakażeń, łącznie od początku epidemii potwierdzono już 70 029 przypadków infekcji - przekazał urzędnik. Dodał też, że 3987 pacjentów jest w stanie krytycznym, a ponad 41 tys. chorych wyzdrowiało.

Od soboty w Iranie stopniowo wznawiają pracę zamknięte wcześniej z powodu epidemii urzędy i przedsiębiorstwa. Jak pisze agencja Reutera, otwierane będą tylko miejsca "niskiego ryzyka".

15:50

Pandemia koronawirusa zatrzymała budowę nowego stadionu piłkarskiego we Fryburgu. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie dokończony, ale władze klubu SC Freiburg poinformowały, że nie będzie on gotowy na początek sezonu 2020/21.

Niestety są opóźnienia, a teraz trudno przewidzieć, jak długo one potrwają. Wszystko zależy od tego, jak szybko zostanie opanowana pandemia koronawirusa - poinformował dyrektor finansowy SC Freiburg Oliver Leki.

15:47

Sanepid zamknął ośrodek opieki długoterminowej Salus na kaliskim osiedlu Zagorzynek. U siedmiu pensjonariuszy stwierdzono koronawirusa. Dwie osoby zmarły - powiedziała w sobotę PAP przedstawicielka centrum Ewa Goździewicz.

Powodem odizolowania ośrodka i wprowadzenia kwarantanny był wynik dodatni na obecność wirusa SARS CoV-2 u pacjentki, która 20 marca trafiła do ośrodka opieki długoterminowej Salus. Wcześniej przebywała na oddziale udarowym w kaliskim szpitalu. Do centrum - jak zapewniła Ewa Goździewicz - przyjęto ją, zanim w szpitalu wykryto koronawirusa.

Pacjentkę natychmiast przetransportowano do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Dziewięć osób, które miały kontakt z zarażoną, odizolowano i pobrano od nich próbki do badania. Siedmioro z nich uzyskało wynik dodatni, dwie kobiety zmarły. Pięć osób przetransportowano już do poznańskiego szpitala.

15:44

Na wszystkich drogach wjazdowych do Moskwy dyżurują patrole policji drogowej, które kontrolują ruch i pytają kierowców o cel przyjazdu do stolicy - przekazał w sobotę rzecznik stołecznej policji Władimir Wasienin. W samej stolicy patrole wzmocniła gwardia narodowa.

Funkcjonariusze policji prowadzą obecnie całodobowe patrole we wszystkich dzielnicach stolicy. Oprócz tego na wszystkich wjazdach do miasta pracują oddziały policji drogowej, które kontrolują ruch i wyjaśniają z obywatelami cel ich przybycia do stolicy - powiedział Wasienin. Portal Baza twierdzi, że funkcjonariusze proszą także o pokazanie przepustek, a jeśli ich nie ma, nie pozwalają na wjazd. Przy czym - według portalu - sami policjanci nie wiedzą, jak wyglądają wymagane przepustki.

15:39

15:20

10,4 tysiąca osób zostało ukaranych w piątek we Włoszech za naruszenie przepisów o walce z epidemią - poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych. Wśród ukaranych jest 12 osób, które złamały nakaz kwarantanny.

W Wielki Piątek siły porządkowe w całym kraju skontrolowały 301 tysięcy osób, przede wszystkim jadących samochodami. Sprawdzani są także podróżni na stacjach kolejowych i piesi na ulicach.

15:15

Do tej pory w Polsce zbadano 129,560 tys. testów na obecność koronawirusa, w ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 11,2 tys. - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Spośród 129,560 tys. testów 123,472 tys. dało wynik negatywny, a 6088 potwierdziło obecność wirusa. Liczba testów wykonanych w ciągu doby wzrosła do ponad 11,2 tys. Dzień wcześniej było to 10,6 tys. na dobę.

15:06

Bułgarskie władze wprowadziły w sobotę obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Premier Bojko Borisow zapewnił, że nie ma deficytu masek w aptekach. W skrajnym wypadku można złożyć szalik - zauważył.

15:00

Świętokrzyscy policjanci skontrolowali w piątek 4256 osób, które powinny odbywać kwarantannę. Okazało się, że sześć osób nie było w miejscu zamieszkania. Funkcjonariusze sporządzili z tych interwencji odpowiednie dokumentacje, które zostały przekazane do sądu i sanepidu.

Sześć osób złamało zasady kwarantanny. Można powiedzieć, że to jest tylko i aż sześć osób. Każda taka osoba stwarza zagrożenie nie tylko dla swojej rodziny i bliskich, ale tak naprawdę wszystkich, bo może być nosicielem tej groźnej choroby. Tylko dyscyplina i odpowiedzialne zachowanie pomoże nam zwalczyć tego wirusa i wrócić do normalnego życia - powiedział PAP mł. asp. Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Funkcjonariusze nałożyli też 54 mandaty za grupowanie się osób w miejscach publicznych, a w 14 przypadkach sporządzili wnioski do sądu. Za nieprzestrzeganie zakazu przemieszczania się 62 osoby ukarano mandatami, a sprawy dotyczące 33 osób będzie rozpatrywał sąd.

14:55

14:43


To będzie pyszne, ale zdalne świętowanie - krakowscy restauratorzy, wraz z pomocą miasta - przygotowują wielkanocne śniadania dla pracowników służby zdrowia. Przygotowujemy pakiety świąteczne dla wszystkich, którzy będą pełnić jutro dyżury w szpitalach mówi Tomasz Górzyński z rodzinne restauracje.pl

Paczki zostaną rozmienione jutro rano miedzy innymi do Szpitala Żeromskiego, Narutowicza, Uniwersyteckiego czy Miejskiego Centrum Opieki w Krakowie.14:38

U 9 pacjentów i 2 pielęgniarek szpitala w Oleśnicy na Dolnym Śląsku potwierdzono obecność koronawirusa. W związku z tym placówka zamknęła oddział wewnętrzny, chirurgii oraz OIOM.

Kwarantanną objęto też Dom Pomocy Społecznej w Dobroszycach - to stamtąd do szpitala trafił pierwszy zakażony koronawirusem pacjent.  Od wszystkich pracowników i pensjonariuszy pobrano próbki do badań.

14:30

Włosi szykują się do Wielkanocy. Z wiadomych powodów będą inne, niż zwykle. Jedno jednak będzie na pewno - lasagne. Opowiada Patrycja Wojtysiak - mieszkająca od lat we Włoszech.

14:25

1351 nowych przypadków koronawirusa i 327 zgonów odnotowano w ciągu minionej dobry w Belgii - podało w sobotę centrum kryzysowe. W sumie w tym kraju wykryto obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u 28 018 osób. Od początku epidemii z powodu Covid-19 zmarło 3346 osób.

55 proc. zgonów miało miejsce w szpitalu, a 42 proc. w domach opieki społecznej.

13:59

Już ponad 10 tys. razy policja węgierska stwierdziła złamanie ograniczeń w wychodzeniu z domu - poinformował w sobotę przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss na przeprowadzonej online konferencji prasowej .

13:51


Liczba zakażonych koronawirusem w Mołdawii wzrosła do 1438 - oświadczyła w sobotę minister zdrowia tego kraju Viorica Dumbraveanu. Wśród zainfekowanych jest ponad 30 pacjentów i pracowników szpitala psychiatrycznego w Kiszyniowie - przekazał mołdawski ombudsman Mihail Cotorobai.


13:49

Do tej pory w Polsce zbadano 129,560 tys. testów na obecność koronawirusa, w ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 11,2 tys. - podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Spośród 129,560 tys. testów 123,472 tys. dało wynik negatywny, a 6088 potwierdziło obecność wirusa. Liczba testów wykonanych w ciągu doby wzrosła do ponad 11,2 tys. Dzień wcześniej było to 10,6 tys. na dobę.


13:45

Pomiędzy 17 a 20 kwietnia powinien nastąpić najwyższy wzrost zakażeń w Polsce - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wskazują oni, że zakażonych będzie około 9 tysięcy osób.

13:42

Wynik testu u Pacjentki z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego jest ujemny. Nie jest zakażona koronawirusem - poinformował właśnie rzecznik szpitala w Szamotułach Michał Wasielewski.  Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraca do normalnego funkcjonwania. 
Przypomnijmy, kobieta w zaawansowanej ciąży zgłosiła się na oddział w czwartek i zataiła informację o tym, że ostatnio źle się czuła. 


13:35

Mamy nowe dane z Niemiec. 171 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu Covid-19. Zdiagnozowano też 4133 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2 - poinformował w sobotę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To o ponad 1 tys. mniej niż w dniu poprzednim.13:20

W ciągu minionej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 510 osób, zaś zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u 4830 nowych pacjentów - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia tego kraju.13:11

Wielka Brytania nie osiągnęła jeszcze szczytu epidemii koronawirusa, co pozwalałoby myśleć o łagodzeniu ograniczeń w kontaktach społecznych, ale liczba osób przyjmowanych do szpitali zaczyna się spłaszczać - powiedział w sobotę minister zdrowia Matt Hancock.


13:10

Koniec epidemii koronawirusa w domu pomocy społecznej w mazowieckim Niedabylu! Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, wszystkie ostatnie wyniki testów próbek pobranych od 83 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie, były negatywne. 


12:54

Da się przebiec półmaraton, czyli dystans 21 kilometrów w ogródku o powierzchni 40 metrów kwadratowych. Kibicowaliśmy w Faktach i jest sukces! To było sportowe, świąteczne wyzwanie w szczytnym celu. W 2,5 godziny tę trasę w swoim ogródku pokonał Michał Leksiński - podróżnik, rzecznik ostatniej zimowej wyprawy Polaków na K2 oraz alpinista, który chce zdobyć wszystkie szczyty zaliczane do Korony Ziemi...Skomplikowana trasa na szczęście nie była przeszkodą. Trzeba będzie tylko zasiać nowy trawnik! - relacjonuje dla RMF FM!

12:53

Ośmiu mieszkańcom Gdańska, którzy złamali zakaz kwarantanny lub gromadzenia się, powiatowy inspektor sanitarny nałożył kary od 3 do 5 tysięcy złotych. Łączna wysokość nałożonych sankcji wyniosła 34 tys. zł.

12:51

Pakiety z materiałami zabezpieczającymi przed koronawirusem dostarczyli żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kombatantom i seniorom z powiatu tureckiego. Terytorialsi od początku epidemii dostarczają potrzebującym środki medyczne i żywność.
Jak poinformował w sobotę w imieniu 12 WBOT kpt. Marcin Misiak, wsparcie kombatantów, sybiraków i najbardziej potrzebujących osób wskazanych przez MOPS w powiecie tureckim było możliwe dzięki współpracy z miejscowym starostwem i z jedną z firm.


12:50

Około 400 paczek z żywnością, w tym tradycyjne potrawy na wielkanocny stół przygotowała dla potrzebujących, ubogich i samotnych w Białymstoku Fundacja Rodziny Czarneckich i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia.


12:49

West Ham United jest drugim po Southampton klubem ligi angielskiej, który poinformował o obniżeniu wynagrodzenia piłkarzy i trenerów. Zawodnikiem "Młotów" jest bramkarz reprezentacji Polski Łukasz Fabiański. Redukcja wynosi 30 procent.12:29

Kibic AEK Ateny złamał obowiązujący zakaz opuszczania domów z powodu pandemii koronawirusa, by odwiedzić nowy stadion AEK Ateny. Został za to ukarany przez policję mandatem w wysokości 150 euro, ale klub przejął karę i w prezencie przekazał mu... karnet.


12:27

Kapłani z Charłupi Małej niedaleko Sieradza objechali dziś rano wsie i bez użycia wody święconej błogosławili z auta wystawione przed domami święconki. W tym roku nie ma tradycyjnego święcenia w kościołach, ale każdy może zrobić to sam, we własnym domu,  w niedzielę Wielkanocną.


12:26

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 1667 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 1030 w Moskwie - podał w sobotę sztab do walki z infekcją. Tym samym liczba zachorowań w kraju sięgnęła 13 584. Zmarło w ciągu ostatniej doby 12 osób; od początku epidemii - 106. Wzrost jest nieco niższy niż poprzedniego dnia, gdy przybyło 1786 nowych zakażeń. Jednak władze oceniały w bieżącym tygodniu, że w Rosji nadal nie nastąpił szczyt zachorowań.


12:24

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na Białorusi wzrosła do 2226, a liczba zgonów spowodowanych przez infekcję Covod-19 wynosi obecnie 23 - poinformowało w sobotę ministerstwo zdrowia w Mińsku.

12:18

"W najbliższych dniach będzie możliwe badanie na obecność koronawirusa 20 tys. próbek na dobę" - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Koordynatorzy wojewódzcy mają usprawnić przepływ próbek do laboratoriów.


12:03

Na Białorusi wprowadzono ograniczenia dotyczące ilości sprzedawanych jednej osobie masek ochronnych, antyseptyków, paracetamolu oraz innych lekarstw. To towary, które Białorusini masowo zaczęli wykupować, w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Zgodnie z nowymi regulacjami jedna osoba może kupić maksymalnie 10 masek, pięć par rękawiczek, 40 tabletek paracetamolu czy dwa pojemniki antyseptyku - wynika z rozporządzenia ministerstwa zdrowia z 9 kwietnia, do którego dotarł dziennikarz "Naszej Niwy" Arciom Harbacewicz.


12:00

36-letni bezdomny mężczyzna jest zakażony koronawirusm - powiedział w sobotę rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.

Mężczyzna trafi do kaliskiego szpitala karetką pogotowia po wezwaniu jej przez przechodnia, który poinformował o nieprzytomnym mężczyźnie na przystanku.

Po wytrzeźwieniu pacjent trafił na oddział wewnętrzny na skutek dużego wyziębienia organizmu - poinformował Paweł Gawroński.

W wyniku przeprowadzonych testów okazało się, że 36-latek jest zakażony koronawirusem. Kaliskie służby sanitarne prowadzą dochodzenie, z kim mógł mieć kontakt.


11:58

Oddziały: internistyczny, chirurgii, OIOM oraz blok operacyjny szpitala w Oleśnicy (Dolnośląskie) zostały zamknięte, po tym gdy zakażenie koronawirusem wykryto u 9 pacjentów oraz dwóch pielęgniarek. W sobotę mają być znane wyniki testów przeprowadzonych u kolejny osób z personelu medycznego tej lecznicy.


11:56

Nowe ograniczenia wprowadzają władze Moskwy. Na stolicę przypada ponad 65 proc. wszystkich zakażeń SARS-CoV-2 w Rosji.


11:40

Pracownikom domów pomocy społecznej będzie mierzona temperatura; u pensjonariuszy oprócz temperatury będzie mierzona częstość oddechów - zapowiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Według sanepidu 6,6 proc. potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 stwierdzono w tych ośrodkach. Docierają do nas niepokojące informacje, jeżeli chodzi o domy pomocy społecznej - powiedział Kraska, dodając, że w 20 z ponad 800 funkcjonujących DPS zanotowano zakażenia.

Utrzymujemy zakaz odwiedzin w DPS, wszyscy pracownicy, którzy stawiają się do pracy, mają mieć wykonany pomiar temperatury ciała - powiedział Kraska. Poinformował, że temperatura ma być mierzona wszystkim podopiecznym dwa razy na dobę, u pensjonariuszy ma być także mierzona ilość oddechów.

11:38

Policja zawróciła w czwartek dziesięć, a w piątek trzy samochody z turystami zmierzającymi pod Tatry. Dwóch kierowców ukarano mandatami po 500 zł za łamanie obostrzeń związanych z zakazem przemieszczenia się w celach turystycznych - powiedział w sobotę  rzecznik zakopiańskiej policki Roman Wieczorek.

11:36

Podczas nadchodzących świąt wielkanocnych zajączek będzie mógł ukrywać czekoladowe jajka w ogródkach i parkach mimo epidemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń. To nieodzowna dla życia profesja - ocenił belgijski wirusolog Marc Van Ranst.

Policja zdaje sobie z tego sprawę i na pewno nie będzie przeszkadzać zajączkowi wielkanocnemu w wykonywaniu jego pracy - powiedział belgijskiemu radiu Van Ranst, który należy do belgijskiego zespołu zarządzania kryzysowego.


11:33

Ponad 80 policjantów, którzy na co dzień z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, jest zarażonych koronawirusem - poinformował w sobotę rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Z kolei kwarantanną od początku działań było lub jest objętych ponad 1720 funkcjonariuszy.11:30

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) Jean-Claude Hollerich SJ poprosili wiernych o zapalenie świecy w Wigilię Paschalną w ramach inicjatywy "światła nadziei dla świata".

Ma być to znak jedności wszystkich katolików, którzy z powodu epidemii koronawirusa nie mogą uczestniczyć w celebracji. Ma być to również znak nadziei, który "przywodzi nam na myśl świecę paschalną - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, Dawcy nadziei, pokoju i życia".


11:28

U jednej z lekarek poznańskiego jednoimiennego szpitala zakaźnego potwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformowała w sobotę rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania Joanna Żabierek.

Żabierek podała, że jeden z oddziałów szpitala przy ul. Szwajcarskiej został zamknięty do wyjaśnienia, czyli do czasu uzyskania wyników testów 25 osób, które mogły mieć styczność z tą lekarką. Dodała, że wyniki testów powinny być znane jeszcze w sobotę.


11:25

Spada liczba Polaków, którzy w związku z pandemią koronawirusa obawiają się o własne zdrowie - wynika z najnowszego badania NEUROHM i BradConsulting dla Onetu. Co więcej, zmniejsza się również liczba osób, które deklarują, że przestrzegają zaleceń przekazywanych przez rząd. "Trzeba natychmiast uświadomić rząd, że Polacy dali się nieco uśpić i przez to są mniej uważni na czyhające niebezpieczeństwo" - ostrzega w rozmowie z Onetem psycholog Rafał Ohme, jeden z autorów badania. 


11:15

Hala, w której na co dzień swoje mecze rozgrywali koszykarze Orlando Magic, stanie się centrum dystrybucji sprzętu medycznego i materiałów eksploatacyjnych. To ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa, która z dużą siłą dotknęła Amerykanów.


11:07

W Meksyku to Batman namawia do pozostania w domu. Nie widzimy liderów, a nasze państwo nie jest wyjątkiem. Stąd decyzja o wyjściu na ulicę - powiedział Candelario Maldonado. Zobaczcie jak wyglądają takie patrole!


10:53

Proszę wszystkich Polaków, zostańmy w domu na święta. Tylko tak możemy sprawić, że za rok wszyscy będziemy mogli się spotkać cali i zdrowi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, kierując w sobotę życzenia wielkanocne. Wierzę, że ta trudna Wielkanoc okaże się wielkim świętem nadziei - mówił.


10:36

Jest też dobra informacja: do 375 wzrosła liczba osób, które wyzdrowiały z COVID-19.


10:32

Łącznie w Polsce koronawirusa wykryto u 6088 osób. Zmarło 195 z nich.


10:15

Resort podał też informację o śmierci 14 osób. Zmarli to: 79-letni mężczyzna z Radomia, 91-letnia kobieta z Radomia, 60-letni mężczyzna z Radomia, 74-letnia kobieta z Radomia, 84-letnia kobieta z Radomia, 81-letni mężczyzna z Radomia, 69-letni mężczyzna z Warszawy, 76-letni mężczyzna z Warszawy, 85-letni mężczyzna z Warszawy, 66-letni mężczyzna z Warszawy, 74-letnia kobieta, która zmarła w Starachowicach (mieszkanka woj. mazowieckiego), 80-letni mężczyzna, który zmarł w Starachowicach (mieszkaniec woj. mazowieckiego), 65-letni mężczyzna z Tych, 69-letni mężczyzna z Łańcuta.


10:06

Nowe przypadki dotyczą przypadków z województw: śląskiego (34), kujawsko-pomorskiego (23), dolnośląskiego (20), małopolskiego (17), wielkopolskiego (10), pomorskiego (6), świętokrzyskiego (6), podkarpackiego (5), zachodniopomorskiego (4), podlaskiego (3), opolskiego (2), lubelskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1).


10:04

Mamy 133 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował też o śmierci 14 osób - wszystkie miały choroby współistniejące. Łącznie w Polsce zakażonych jest 6088 osób. Zmarło 195 z nich.


09:59

O 308 wzrosła w ciągu minionej doby liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie; 4 osoby zmarły - podało w sobotę Centrum Zdrowia Publicznego tego kraju. Dotychczasowy bilans zakażeń to 2511. Odnotowano 73 zgony. Wyzdrowiało 79 osób.


09:55

Wietnamskie linie lotnicze Bamboo Airways i VietJetAir zapowiedziały w sobotę wznowienie połączeń krajowych. Miałoby to nastąpić w przyszły czwartek, gdy zakończy się okres obowiązkowego utrzymywania dystansu między ludźmi w przestrzeni publicznej.

Na początek zostanie wznowione połączenie między Hanoi i miastem Ho Chi Minh (dawnym Sajgonem, PAP) - wynika z oświadczenia wydanego przez kierownictwo Bamboo Airways. Pozostałe połączenia krajowe zostaną wznowione po 20 kwietnia - zapewniono w sobotę.


09:53

Złożono już prawie 615 tys. wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przedsiębiorcy najczęściej wnioskują o zwolnienie z opłacania składek ZUS i o świadczenie postojowe.

Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że dotychczas złożono dokładnie 614 tys. 756 wniosków o wsparcie z instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej.

Zdecydowana większość z nich - 442 tys. 993 wnioski - dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS na trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj).

09:36

"Polski sektor biotechnologiczny będzie miał kluczowe znaczenie dla zapewnienia nam bezpiecznego powrotu do pracy" - mówi RMF FM prof. Jarosław Dastych, prezes firmy Proteon Pharmaceuticals SA. Niezwykle interesujący wywiad Grzegorza Jasińskiego już teraz możecie przeczytać i posłuchać na naszej stronie.


09:30

Ukraińska poczta za darmo dostarczy do domu poświęcone baby wielkanocne nazywane paskami. Będą one święcone w piekarniach i sklepach, a na wsiach koszyczki będą wystawiane do wyświęcenia na ulice, by minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Już od poniedziałku poświęcone paski wyruszą do najodleglejszych zakątków Ukrainy - informuje ukraiński rząd.

Wierni Kościoła prawosławnego i greko-katolickiego obchodzą w tym roku Wielkanoc 19 kwietnia.

09:27

Już ponad pół miliona chorych jest w Stanach Zjednoczonych. Według najnowszych danych koronawirusa ma 505 012 osób. 


09:19

Część nauczycieli prowadzących lekcje w ramach szkoły online na Ukrainie spotkała się z krytyką ze strony internautów i mediów w związku z popełnionymi przez siebie błędami, np. w działaniu matematycznym. Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił w ich obronie i zganił hejterów.

Szkoła online ruszyła na Ukrainie w poniedziałek w związku z trwającą kwarantanną w placówkach edukacyjnych. Lekcje, które można obejrzeć w telewizji i internecie, nagrywa 40 nauczycieli.

Już w pierwszych dniach widzowie wychwycili serię pomyłek merytorycznych. Zwrócono między innymi uwagę na błąd w odejmowaniu, informację o tym, że niedźwiedzie polarne żyją na Antarktydzie, czy o tym, że Australię oblewa Ocean Atlantycki.

Błąd to nic strasznego. Straszne jest to, kiedy przez całe swoje życie nie stworzy się niczego oprócz zanieczyszczeń. Straszne jest bycie nikim i poprawianie poczucia własnej wartości poprzez poniżanie innych ludzi. Mówię to każdemu "hejterowi", który uważał to za swój święty obowiązek, by napisać podłości pod adresem ukraińskich nauczycieli - powiedział Zełenski w nagranej odezwie do Ukraińców. Wyraził przy tym przekonanie, że osoby krytykujące nauczycieli to mniejszość wśród widzów.


08:46Pokonanie dystansu co najmniej półmaratonu, czyli 21 kilometrów w ogródku o powierzchni 40 m kwadratowych! To sportowe świąteczne wyzwanie w szczytnym celu.

Właśnie teraz swój bieg rozpoczyna Michał Leksiński podróżnik, rzecznik ostatniej zimowej wyprawy Polaków na K2 oraz alpinista, który chce zdobyć wszystkie szczyty zaliczane do Korony Ziemi. W ramach akcji "zostań w domu" najwyższe góry zastąpił wyzwaniem.

Wędrowałem przez prawie 50 krajów świata. Wspinałem się na 6 kontynentach. Kolekcjonuję najwyższe skoki świata na bungee. Stworzyłem charytatywny projekt "7 Happy Summits" - Korony Ziemi dla Fundacji Happy Kids. Moja droga zaprowadziła mnie do roli managera projektu i rzecznika prasowy Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 17/18 - podkreśla.08:40

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków, nie planuje w święta zobaczyć się z rodziną, która mieszka osobno - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych 8-10 kwietnia. Wyniki badań - związanych z postawami wobec pandemii koronawirusa - opublikował zespół psycholożek z Warszawy.

08:33

Społeczna kwarantanna skłania wielu ludzi do podjęcia wyzwań, podczas których zbierane są środki na akcje charytatywne. O Brytyjczyku, który "pokonał Everest" we własnym domu przeczytanie na naszej stronie.


08:24

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uruchomił platformę umożliwiającą oglądanie spektakli online. E-repertuar będzie dostępny do końca kwietnia a sztuki będą bezpłatne- zapowiadają przedstawiciele teatru.


08:23

Wojskowe laboratoria działające we wspólnym systemie z cywilną służbą zdrowia przeprowadziły dotychczas ponad 4,7 tys. testów na obecność koronawirusa - poinformował  resort obrony.


08:10

W związku z pandemią Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły telefoniczną pomoc psychologiczną dla osób niedających sobie rady ze stresem. Z linii obsługiwanej przez specjalistów WOT skorzystało do tej pory ok. 2 tys. osób - poinformował oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr Arkadiusz Rubajczyk.


07:59

Pandemia niekorzystnie odbija się na branży motoryzacyjnej w kolejnych krajach europejskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Skutki koronawirusa zaczyna odczuwać też polski przemysł motoryzacyjny w związku m.in. z problemami poddostawców części i akcesoriów.

Jak podkreślili analitycy PIE, branża motoryzacyjna jest szczególnie podatna na zmiany koniunktury gospodarczej, bo w okresie kryzysu popyt na samochody gwałtownie maleje.

"Oprócz czynników popytowych, za obecny kryzys odpowiadają także czynniki podażowe. Silne umiędzynarodowienie tej branży sprawia, że produkcja pojazdów jest wrażliwa na wszelkiego rodzaju zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".


07:38

Arsenal Londyn zapewni ponad 30 tysięcy bezpłatnych posiłków, a także produkty sanitarne i do higieny osobistej dla osób najbardziej zagrożonych koronawirusem w lokalnej społeczności - poinformował klub angielskiej ekstraklasy piłkarskiej.


07:26

W przedświąteczną sobotę sklepy będą pracować krócej - maksymalnie do godz. 14. W związku z epidemią obowiązuje ograniczenie liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie, a w godzinach od 10 do12 zakupy mogą robić jedynie osoby powyżej 65. roku życia. Zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w tym sobotę poprzedzającą Wielkanoc - wszystkie sklepy tego dnia mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14. Dłużej mogą być czynne tylko te placówki, w których za ladą staną ich właściciele.


07:25

Prawie 60 proc. mieszkańców Hiszpanii udało się utrzymać swoją masę ciała podczas obowiązującej od 15 marca kwarantanny nakazującej pozostanie w domach z powodu epidemii koronawirusa - wynika z badania opublikowanego przez agencję prasową Europa Press z Madrytu.

Badanie, które wykonała firma Sanus Vitae, potwierdziło, że pomimo obowiązku pozostawania w domach Hiszpanie dbają o linię oraz intensywnie ćwiczą w swoich czterech kątach.


07:24

Już 21 pracowników NHS (brytyjska służba zdrowia), publicznej brytyjskiej służby zdrowia - głównie lekarzy, ale także pielęgniarek - zmarło z powodu koronawirusa, przez co coraz częściej stawiane są pytania o to, dlaczego dla personelu medycznego brakuje odzieży i sprzętu ochronnego.

07:01

Nie chcemy przesądzać, kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauki - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w rozmowie z "Faktem".

Minister był pytany o ewentualne kolejne przedłużenie nauczania zdalnego. Będziemy obserwować rozwój epidemii i będziemy się kierować wskazaniami ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Nie chcemy przesądzać, kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnej formy nauki - powiedział.


07:00

Te święta to dla nas, tak jak dla wszystkich Polaków, czas próby. Jednak dzięki naszej odpowiedzialnej postawie mamy szansę uczynić z tych świąt święta życia - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z "Super Expressem".

To będą specyficzne święta. Jednak będą to nadal święta nadziei... A może nawet bardziej niż zawsze będą to święta nadziei. W te święta bliskość będzie znaczyła bardziej bliskość duchową niż fizyczną. Dziś dbałość o naszych bliskich, rodziców czy dziadków oznacza brak bezpośredniego z nimi kontaktu - powiedział minister, cytowany w weekendowym wydaniu "SE".


06:59

W Chinach kontynentalnych wykryto 46 nowych przypadków koronawirusa w porownaniu z 42 dzień wcześniej - poinformowała w sobotę Narodowa Komisja Zdrowia.

Z 46 nowych przypadków 42 wykryto u osób, które przybyły z zagranicy.

Równocześnie wykryto 34 przypadki infekcji koronawirusem u osób, które nie miały żadnych objawów chorobowych, w porównaniu z 47 dzień wcześniej.

06:56

Premier Mateusz Morawiecki napisał na łamach sobotniego wydania rzymskiego dziennika "La Repubblica", że Europa ma obowiązek pomóc Włochom, zmagającym się z epidemią koronawirusa. Dodał, że UE , ma skuteczne instrumenty by walczyć z kryzysem gospodarczym.

06:16

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa, w piątek odnotowano w stanie Nowy Jork mniej pacjentów na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii. W porównaniu do poprzedniej doby było też mniej zgonów, których liczba zmniejszyła się o 22.

06:15

Chcę uruchomić gospodarkę tak szybko jak to możliwe - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Działania administracji w tym zakresie mają być koordynowane ze specjalnym zespołem złożonym m.in. z przedsiębiorców i lekarzy. W trakcie piątkowej konferencji prasowej w Białym Domu Trump zapowiedział utworzenie zespołu, który ma doradzać jego administracji w procesie uruchamiania gospodarki. Jego skład zostanie ogłoszony we wtorek. Wśród członków oprócz przedstawicieli biznesu mają znajdować się też czołowi lekarze, gdyż - jak tłumaczył prezydent USA - zadanie "wykracza poza gospodarkę".

06:10

Rząd turecki zakazał w piątek mieszkańcom 31 największych miast kraju, w tym Stambułu i Ankary opiuszcznie domów przez najbliższe 48 godzin w ramach walki z pandemią koronawirusa. Zakaz obowiązuje od północy w piątek do północy w niedzielę.