Rząd źle przygotował się na drugą falę koronawirusa i nie panuje nad pandemią - tak uważa większość zapytanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Nieco ponad 26 procent wszystkich zapytanych w sondażu osób uważa, że kraj oraz służba zdrowia są raczej dobrze lub zdecydowanie dobrze przygotowane na drugą falę epidemii.

W ogromnej przewadze są jednak ci, którzy mają przeciwne zdanie i negatywnie oceniają te przygotowania - to jest prawie 68 procent badanych. Zdania w tej sprawie nie ma niecałe 6 procent respondentów.

Przygotowanie kraju najlepiej oceniają wyborcy Zjednoczonej Prawicy (68 proc. ankietowanych). Najgorzej wyborcy Lewicy (100 proc.) i Koalicji Obywatelskiej (98 proc.)


Rządzący nie panują nad pandemią


Równie niekorzystnie dla rządu wygląda też ocena tego, czy epidemia jest pod jego kontrolą. 60 proc. twierdzi, że rządzący nad nią nie panują (dokładnie: 32,2 proc. odpowiada - "zdecydowanie nie panują", a 27,8 proc. - "raczej nie panują").

32 proc. badanych jest zdania, że premier Mateusz Morawiecki i jego ministrowie panują nad rozwojem pandemii (27,8 proc. odpowiada - "raczej panują", a 4,7 proc. - "zdecydowanie panują").

Najsurowsi dla rządu są wyborcy Lewicy. Aż 92 proc. ankietowanych, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych zagłosowali na koalicję SLD, Wiosny i Partii Razem uważa, że rządzący nie panują nad sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

Zdania, że rząd panuje lub raczej panuje nad epidemią, jest 63 proc. ankietowanych Zjednoczonej Prawicy. 

Opracowanie: