W każdym województwie powołany został koordynator do spraw dystrybucji dostaw tlenu. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ma z kolei uprościć procedurę rejestracji zbiorników do przechowywania gazu. To ustalenia reportera RMF FM.

W wielu miejscach kraju, w szpitalach brakuje tlenu. Wynika to z drastycznego wzrostu liczby chorych. Zużycie tlenu zwiększyło się o kilka tysięcy procent.

Wczoraj informowaliśmy, że w związku z niewystarczającymi dostawami butli z tlenem medycznym do szpitala w Kraśniku, zaszła potrzeba przewiezienia części pacjentów potrzebujących wspomagania układu oddechowego do szpitali m.in. w Janowie Lubelskim i Lublinie.

Trudno ocenić kiedy sytuacja może się polepszyć. Resort zdrowia przekonuje, że jest w kontakcie z producentami tlenu medycznego, że nie ma problemu z jego produkcją, ale z napełnianiem butli i zbiorników.

Producenci składają zapewnienia, że uruchamiane są kolejne linie napełniania butli z tlenem. By to usprawnić wypracowana ma być szybka ścieżka legalizacji i dopuszczenia do użycia butli i zbiorników na tlen - one muszą być certyfikowane.

Dodatkowo, jak dowiedział się reporter RMF FM Mariusz Piekarski, Agencja Rezerw Materiałowych ma udostępniać butle z tlenem szpitalom poprzez wojewódzkich koordynatorów, by tlen trafiał najpierw tam, gdzie sytuacja jest krytyczna.  Resort nie chce jednak ujawnić jak duże są zapasy butli z tlenem w Agencji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Lubelszczyzna. Brakuje butli z tlenem w szpitalu w Kraśniku

Ponad 27 tys. nowych zakażeń

Dziś ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych  27 086 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło kolejnych 445 osób chorych na Covid-19. 58 spośród nich nie miało tzw. chorób współistniejących. 

Bilans epidemii koronawirusa wzrósł tym samym do 493 765  zakażonych. Zmarło 7287 spośród nich. Wyzdrowiało 188 675 zarażonych.


Opracowanie: