To jest obrzydliwe, co robi minister Dworczyk, próbując insynuować, że prezydent Warszawy ma cokolwiek wspólnego z plakatami – powiedział PAP lider PO Borys Budka. Chodzi o wymierzone w ministra zdrowia plakaty, które pojawiły się na warszawskich przystankach.

Dotyczące Łukasza Szumowskiego plakaty "Ewangelia wg Łukasza Sz." zawieszono na części warszawskich przystanków w nocy z czwartku na piątek. O sprawie informowała "Gazeta Wyborcza". Plakaty pokazują Łukasza Szumowskiego w tradycyjnym stroju Zakonu Kawalerów Maltańskich. U góry jest napisane "Ewangelia wg Łukasza Sz." a dalej m.in.: "zakłamywanie statystyk dot. epidemii COVID-19", "rekomendacja w sprawie wyborów". Na dole widać napis "Po trupach do celu", a poniżej krzyże.

W sobotę do sprawy odnieśli się na wspólnej konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Żądamy od prezydenta Trzaskowskiego, żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści w Warszawie. Żądamy, żeby te plakaty jak najszybciej zostały usunięte i aby pan prezydent Trzaskowski zadbał o to, aby tego rodzaju grafik, plakatów w przestrzeni miejskiej nie było - mówił szef KPRM.

Borys Budka pytany w sobotę przez PAP o kwestię plakatów i o wypowiedź Michała Dworczyka podkreślił, że sytuacja "nie ma nic wspólnego z działaniami ratusza". To jest obrzydliwe, co robi minister Dworczyk, próbując insynuować, że prezydent Warszawy ma cokolwiek wspólnego z tymi plakatami  - oświadczył lider PO.

Minister Dworczyk, rząd PiS i prezydent Andrzej Duda przeznaczyli 2 mld zł na olbrzymi hejt, który jest codziennie serwowany przez telewizję publiczną. Prezydent Andrzej Duda obiecał, że nie będzie Jacka Kurskiego w TVP. Niech pan Dworczyk i prezydent Duda zajmą się hejtem w telewizji publicznej - dodał.

Pytany o ocenę treści plakatów, które pojawiły się w Warszawie, Borys Budka powiedział, że "to oczywiste, że jest olbrzymi problem z tym, co robi minister Łukasz Szumowski".Władza powinna być krystaliczna. Dlatego myśmy złożyli, zgodnie z polską konstytucją, wniosek o odwołanie ministra Szumowskiego, ten wniosek jest zasadny. My w ten sposób okazujemy brak zgody na jego działania - powiedział.

Rzeczniczka warszawskiego magistratu Karolina Gałecka poinformowała, że według operatora wiat przystankowych plakaty dotyczące ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego zostały zawieszone nielegalnie. O sprawie zostanie zawiadomiona policja.

Podała też, że pracownicy spółki od piątku zdejmowali plakaty, a spółka zapewniła, że będzie zwracać szczególną uwagę na tego typu nielegalne działania, które noszą znamiona mowy nienawiści.