Poszerza się ognisko koronawirusa na południu województwa łódzkiego. Koronawirusa potwierdzono u kolejnych 26 pracowników fabryki mrożonek i lodów w Działoszynie w powiecie pajęczańskim. W sumie to już 94 osoby z tego zakładu - powiedział starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki. Nadal trwają badania, testy wykonano u blisko 300 z prawie 550 zatrudnionych w zakładach - dodał.

W Działoszynie w powiecie pajęczańskim po przebadaniu kolejnej grupy spośród 546 pracowników zakładu stwierdzono nowe przypadki SARS-CoV-2 - powiedział w niedzielę po południu starosta pajęczański Zbigniew Gajęcki.

Po 56 zakażeniach w działoszyńskiej firmie produkującej lody i mrożonki, o których poinformowano pod koniec tygodnia, władze sanitarne podjęły się przebadania ponad pół tysiąca pracowników zakładu. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński skierował na miejsce mobilny punkt wymazowy prowadzony przez 9. Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej oraz niezbędne środki ochrony osobistej.

W niedzielę podano wyniki pracowników fabryki mrożonek, których przebadano w piątek. Według informacji starosty pajęczańskiego Zbigniewa Gajęckiego, z ponad stu przebadanych w piątek pracowników działoszyńskiej firmy, 38 kolejnych ma koronawirusa. W sumie to już 94 osoby spośród 546 pracowników zakładu.. Kwarantannie poddano prawie 300 osób.

Przebadani zostaną wszyscy pracownicy zakładu

Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk poinformował, że w ciągu 2 lub 3 dni przebadani zostaną wszyscy pracownicy działoszyńskiego zakładu. W zależności od liczby wykrytych przypadków, władze sanitarne podejmą decyzję, czy zorganizować badania przesiewowe na terenie całego powiatu pajęczańskiego - powiedział Młynarczyk.

Pracownicy Sanepidu zapewniają, że brak jest informacji, aby mrożonki i lody z Działoszyna były niebezpieczne dla konsumentów.

W liczącym 7 tysięcy mieszkańców Działoszynie zamknięte zostały obiekty użyteczności publicznej m.in. szkoły, biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki i dom kultury. Pajęczański sanepid zalecił zaostrzenie reżimu sanitarnego na okolicznych targowiskach i bazarach.