"Do końca miesiąca przedłużamy akcję rozdawania gorących napojów na stacjach Orlen dla pracowników pogotowia ratunkowego i służb mundurowych" - mówi prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek. Do tej pory koncern przeznaczył około 100 mln złotych na walkę z pandemią koronawirusa.

Od początku trwania akcji wydaliśmy około 350 tys. gorących napojów. Cieszy się ona dużą popularnością i dlatego postanowiliśmy ją przedłużyć do końca miesiąca - przyznaje Daniel Obajtek. Jak przypomina, od 24 marca na stacjach koncernu obowiązuje specjalna obsługa dla pracowników pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, wojska, straży granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Służby te obsługiwane są poza kolejnością i otrzymają bezpłatnie wybrany gorący napój.

Dodatkowo Orlen wprowadza karty zniżkowe na paliwo dla ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej (karty zostaną aktywowane 1 maja 2020 roku). Na podobne rabaty już od ponad roku mogą liczyć także m.in. strażacy ochotnicy z Ochotniczych Straży Pożarnych należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Koncentrujemy się na wsparciu służb, które codziennie niosą pomoc Polakom i dbają o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Rola Wojsk Obrony Terytorialnej jest nie do przecenienia, zwłaszcza w tak trudnym czasie, jakim jest epidemia koronawirusa. Rabat na paliwo dla tej grupy to wyraz naszego uznania i wsparcie w dalszych działaniach - podkreśla Daniel Obajtek. W WOT służbę pełni 22 tys. żołnierzy-ochotników.

Program "kart rabatowych" - jak zapewniają przedstawiciele PKN Orlen "ma charakter długoterminowy, a nie tylko na czas walki z epidemią koronawirusa".

100 mln złotych od PKN Orlen na walkę z koronawirusem

Koncern od początku mocno angażuje się w pomoc w walce z pandemią. Orlen przekazał już na ten cel 100 mln złotych.

Pieniądze te przeznaczono chociażby na zakup sprzętu ochronnego m.in.: masek, kombinezonów medycznych, gogli, respiratorów.

Część kwoty - w formie pieniężnej - przekazana przez Fundację Orlen trafiła do najbardziej potrzebujących szpitali. I tak po konsultacji z resortem zdrowia darowizny otrzymały placówki w: Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Ciechanowie, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Świeciu, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku oraz Radomiu. Z tych pieniędzy sfinansowany zostanie na przykład zakup sprzętu medycznego: wyposażenia bazy laboratoryjnej, zakup karetek, respiratorów.

W ostatnich dniach - jak dodaje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek -  150 tys. złotych przeznaczono m.in. na paliwo do Centrum Zdrowia Dziecka.