"W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim zakażonych koronawirusem jest 66 osób – 36 pracowników i 30 wychowanków" – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. W województwie lubelskim zdiagnozowano łącznie 122 nowe przypadki zachorowań na Covid-19.

Pobiliśmy rekord w woj. lubelskim - 122 osoby (zakażone - przyp. red.). Związane jest to z sześcioma rozwojowymi ogniskami. Największym jest ognisko w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim - powiedział Sprawka na briefingu prasowym, zorganizowanym w Lublinie.

Wojewoda poinformował, że w ośrodku wykonano badania przesiewowe - zbadanych zostało w sumie 137 osób. To personel i wychowankowie placówki. W przypadku dziewięciu osób badania są powtarzane, ponieważ wynik był nierozstrzygnięty - zaznaczył wojewoda. 

273 osoby objęte zostały kwarantanną. W tej grupie znajduje się 54 wychowanków i 37 członków personelu ośrodka wychowawczego. Źródło zakażenia nie jest jeszcze ustalone. Lech Sprawka podkreślił, że zdecydowana większość zakażonych osób nie ma objawów chorobowych. 

Tylko cztery osoby spośród pracowników są hospitalizowane. Żadna z tych osób nie jest w stanie wymagającym wspomagania przez respirator - dodał Sprawka. 

Kwarantanna w szkołach

Jeden z nauczycieli ośrodka, u którego potwierdzono zakażenie COVID-19, pracował także w innych trzech szkołach. Z tego powodu kwarantanną objęto 18 uczniów ze szkoły podstawowej w Szarowoli, a także ośmiu uczniów ze szkoły podstawowej w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim. 

Trzeba się liczyć z tym, że od poniedziałku w tych szkołach będzie kształcenie albo w formie mieszanej albo całkowicie zdalnej - zaznaczył Sprawka.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim to osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Na co dzień 56 osób mieszka w internacie, a pozostali przychodzą na zajęcia. 

Po wykryciu zakażeń w ośrodku, część wychowanków z internatu została zabrana przez rodziców, ale niektórzy pozostali w placówce. To 13 osób, u których stwierdzono zakażenie COVID-19 i 6 osób objętych kwarantanną. 

Wojewoda powiedział, że w budynku internatu jest kilka kondygnacji - na jednej przebywają wychowankowie na kwarantannie, na innej osoby zakażone. Od poniedziałku będzie tam jeszcze uruchomione izolatorium.

Nie przemieszczamy tych wychowanków. Chcemy im zapewnić maksymalnie komfortowe warunki, żeby byli w tym samym środowisku, w którym byli dotychczas, ponieważ to niewątpliwie będzie wpływało na ich stan psychiczny - tłumaczył wojewoda. Opiekę nad wychowankami ośrodka w internacie sprawują pielęgniarki ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim.

Sprawka: "mamy jeszcze rezerwę"

Wojewoda przypomniał, że oddział zakaźny szpitala w Tomaszowie Lubelskim dysponuje 55 łóżkami, obecnie zajętych jest 21 łóżek. 

Mamy więc jeszcze rezerwę - zaznaczył Sprawka. Podkreślił, że w Tomaszowie Lubelskim zostało już urządzone izolatorium na 15 miejsc. Będą tam kierowaniu chorzy dorośli niewymagający hospitalizacji, którzy z jakichś powodów nie mogą być objęci izolacją domową.

Nowe ogniska na Lubelszczyźnie

Trzy kolejne rozwojowe ogniska koronawirusa zlokalizowano w Lublinie. Jedno z nich jest są związane z przyjęciem weselnym. Pozostałe ogniska to następstwa organizacji przyjęć urodzinowych, w tym osiemnastki. Łącznie potwierdzono 45 przypadków zakażeń COVID-19. 

10 zakażeń zdiagnozowano w Centrum Dializ w Kraśniku. W Domu Seniora w Chodlu potwierdzono natomiast 22 zakażenia. Sześć pozostałych ognisk koronawirusa w woj. lubelskim - w powiatach opolskim, hrubieszowskim, puławskim i łęczyńskim - jest w fazie stabilnej lub w fazie wygaszania.

Lech Sprawka, powiedział, że należy się liczyć z kolejnymi wzrostami wykrytych zakażeń. Wojewoda lubelski zaznaczył, iż w zależności od rozwoju sytuacji powiaty opolski i tomaszowski mogą być objęte np. strefą żółtą, gdzie będą obowiązywać dodatkowe obostrzenia. Samorządowiec zaapelował do mieszkańców, aby zachowywać dystans społeczny i ograniczać liczby uczestników różnego rodzaju spotkań np. rodzinnych.

Nie czekajmy na to, że znajdziemy się w żółtej czy czerwonej strefie. (...) Nie czekajmy na te nakazy administracyjne. Weźmy przykład ze społeczeństwa szwedzkiego, które nie musi mieć rozporządzeń, zakazów, nakazów, samo z własnej woli podejmuje tego typu przeciwdziałanie. To jest jedyna droga, żeby nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa
- apelował Sprawka.

W województwie lubelskim do soboty potwierdzono łącznie 2083 przypadki zakażenia koronawirusem.
Odnotowano również 1655 ozdrowieńców i zarejestrowano 33 zgony. Aktualnie 118 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem. 5405 osób w regionie jest poddanych kwarantannie, a 71 objętych nadzorem epidemiologicznym.