​Powstała druga edycja niezwykłego kalendarza "Lekarze jak z bajki", w którym w bohaterów opowieści dla najmłodszych wcielili się lekarze i lekarki z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup maseczek ochronnych dla personelu medycznego szpitali. Sesja zdjęciowa do kalendarza odbyła się w krakowskim Teatrze Groteska.

Cieszę się, że po raz drugi w projekt ten zaangażowało się tyle osób. Rzeczywistość pandemiczna jest szara i ciężka do zniesienia dla wszystkich. Chcemy ubarwić czas okołoświąteczny i noworoczny pięknymi zdjęciami, które dają uśmiech. Uśmiech tym cenniejszy, że od medyków - mówił pomysłodawca akcji Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.

Dodał, że medycy są bardzo obciążeni ciężką, codzienną pracą. 

Ale nie poddajemy się. Uśmiechamy się i chcemy, żeby ten kalendarz wniósł do domów trochę radości - powiedział Mikos.

Na kartach kalendarza na rok 2022 możemy zobaczyć: 

  • prof. Ewę Czarnobilską i prof. Annę Sowę-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego, 
  • dr Elżbietę Plutę z Centrum Onkologii, 
  • dr Iwonę Hajdyłę-Banaś, dr Joannę Włodarczyk i dr Joannę Wykę ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla, 
  • dr hab. Annę Chrapustę ze Szpitala im. L. Rydygiera, 
  • dr Katarzynę Moskałę i dr Szymona Pietruszkę ze Szpitala im. S. Żeromskiego, dyrektora szpitala MSWiA dr Michała Zabojszcza, 
  • dr Bartosza Frączka ze Szpitala Ujastek, 
  • zastępcę dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika Piotra Staszaka 
  • oraz Elżbietę Ptak z Centrum Medycznego LuxMed.

Zdjęcia do kalendarza wykonał krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, za grafikę odpowiedzialny był Maciej Schumacher. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu, sprawowali Małgorzata Zwolińska i dyrektor Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św. Eliasza.

Kalendarz jest dostępny na stronie internetowej Fundacji Zdrowia Publicznego. W zeszłym roku za pieniądze z jego sprzedaży udało się kupić 14 tys. masek FP2.