Piękny cel, niezwykłe zdjęcia, niecodzienne role. 17 medyków z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią wcieliło w postacie z bajek. Ich zdjęcia zdobią teraz niecodzienny kalendarz "Lekarze jak z bajki". Publikacja właśnie trafiła do sprzedaży. Dochód zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

W czasie pandemii w relacje lekarz - pacjent wkroczyły dziwne stroje - kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, utrudniające zbadanie pacjenta, rozmowę, dotyk, zasłaniające uśmiech - mówi Marcin Mikos pomysłodawca akcji.

Akcja "Lekarze jak z bajki" ma pokazać, że za maseczkami ciągle kryją się uśmiech i serdeczność, a te nietypowe okrycia to element konieczny rzeczywistości, z którą musimy się oswoić.

Kogo zobaczymy w charytatywnym kalendarzu?

W niezwykłym kalendarzu nie zabraknie Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków. 

W role wcielą się m.in. dr Konstanty Szułdrzyński - kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb - małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski - zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń - koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek - ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im. J. Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów covidowych.

Kardiolog Wojciech Zaręba wcielił się w króla z bajki "Pchła Szachrajka". Jego zdjęcie w kalendarzu zdobi czerwiec. Na fotografii jako Damy dworu towarzyszą mu lekarki ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla.

Mam nadzieję, że płyniemy do końca pandemii, że będziemy mogli pozbyć się naszych strojów i będzie normalnie - mówi doktor Wojciech Zaręba z rozmowie z RMF FM:

Szczytny cel

Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.

Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu z medykami, sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwem Medycyna Praktyczna oraz Szpitalem Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie  i Szpitalem im.S.Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św. Eliasza.

Kalendarz można kupić za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Zdrowia Publicznego. TUTAJ znajdziecie wszystkie szczegóły