Mimo obostrzeń sanitarnych niektóre stowarzyszenia religijne zdecydowały się na organizację wakacyjnych spotkań młodzieży. Wśród uczestników wydarzeń w Kalwarii Pacławskiej i Zabawie wykryto przypadki koronawirusa.

W podtarnowskiej Zabawie, gdzie znajduje się grób błogosławionej Karoliny Kózkówny, w dniach 1-2 sierpnia odbyło się "Miasteczko Modlitewne". W spotkaniu wzięło udział około 200 osób. Wydarzenie organizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji tarnowskiej.

Jak poinformowano w oświadczeniu, u dwóch uczestników wydarzenia potwierdzono zakażenie koronawirusem. "Osoby te dowiedziały się o możliwości kontaktu z inną osobą zarażoną dopiero po zakończeniu spotkania, tj. w godz. popołudniowych 2 sierpnia, a więc ich obecność na spotkaniu była w pełni uzasadniona - nie posiadali nawet najmniejszych przesłanek, że mogli mieć kontakt z osobą zarażoną" - napisano.

Wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi trafili na kwarantannę. "Pragniemy poinformować, iż każdy uczestnik spotkania dostarczył na początku ankietę zdrowotną wykluczającą kontakt z osobami zarażonymi oraz fakt zarażenia przez niego. Dodatkowo, przy rejestracji uczestników była badana temperatura. Podczas całego spotkania obecna była służba medyczna, a żaden uczestnik nie skarżył się na zły stan zdrowia" - dodano.

Koronawirus w Kalwarii Pacławskiej

Przypadki koronawirusa stwierdzono także wśród organizatorów 33. Franciszkańskiego Spotkania Młodych. W tym roku wydarzenie odbywało się w formie online, ale w organizacji brało udział prawie 100 osób. Wszystkie przebywały razem w Kalwarii Pacławskiej. To wśród nich stwierdzono zakażenia.

"O sytuacji został poinformowany sanepid, który nałożył kwarantannę na wszystkich, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi. Prosimy Was o wsparcie i modlitwę" - czytamy w oświadczeniu organizatorów.