Jest szansa, że w weselach organizowanych w czerwcu będzie mogło uczestniczyć więcej niż 50 osób. Jutro rząd ma ogłosić kolejny etap odmrażania gospodarki - w tym właśnie branży weselnej.

Nie jest wykluczone, że będą mogły być organizowane wesela na 100 osób, a nawet więcej - o ile wystarczająco duża będzie sala weselna. 

Według informacji reportera RMF FM Mariusza Piekarskiego ma być zapis, że na jednego gościa weselnego muszą przypadać 4 metry kwadratowe, wliczając do tego korytarze, tarasy, altanki - wszystkie miejsca, po których mogą poruszać się goście. 

Jeśli przyjęcie weselne ma mieć formę bankietu stojącego - wtedy konieczne będą dwa metry na gościa. 

Jest też wymóg, by gości stosownie rozsadzić na weselu. Przy stołach ma być o 20 procent mniej miejsc niż standardowo, a osoby mają być tak sadzane, by nie siedziały dokładnie naprzeciwko siebie. Między stołami ma być 1,5 metra odległości

Jest zalecenie, by gości sadzać tylko po jednej stronie stołu i to co 40-50 centymetrów. Jest także zapis, by w miarę możliwości przy stolikach siedziały osoby z tej samej rodziny - najlepiej z jednego gospodarstwa rodzinnego. 

Na 15 gości ma być jeden kelner - przypisany do tych samych gości. Obsługa imprez ma nosić maseczki.  

Maty dezynfekcyjne przy wejściu, wyłączone suszarki do rąk

Dodatkowo rekomendowane ma być umieszczenie mat dezynfekcyjnych przy wejściu do obiektu, w którym organizowane będzie wesele. 

Szatnie - w miarę możliwości - mają być zorganizowane w ten sposób, by odzież wierzchnia poszczególnych gości nie stykała się.

Pracownicy i goście mają mieć zapewnione środki do dezynfekcji. Dozowniki z płynem do dezynfekcji mają być umieszczane m.in. przy wejściu do obiektu, dla gości w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet. Nie będzie można korzystać z suszarek nadmuchowych - w toaletach mają być zapewnione jednorazowe ręczniki papierowe.

Śluby w plenerze będą mogły być organizowane bez obostrzeń, jeśli chodzi o liczbę gości, ale przy zachowaniu 1 metra odległości między krzesłami, na których będą siedzieć. 

Możliwa ma być organizacja kilku imprez weselnych jednocześnie w jednym obiekcie, ale tylko jeśli wejścia, sanitariaty, korytarze będą osobne dla danej grupy gości. Także zespół kelnerski ma być odrębny dla każdej z imprez.

W środę premier poda terminarz ws. luzowania kolejnych obostrzeń

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w środę premier Mateusz Morawiecki przedstawi terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa. 

W poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do spodziewanego kolejnego etapu znoszenia obostrzeń, powiedział, że sądzi, iż zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach. Szef MZ dodał wówczas, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać.

Poinformował też wtedy, że wraz z zakomunikowaniem decyzji ws maseczek podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

Opracowanie: