​Aktualnie przygotowanych jest ponad 8 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów zakażonych koronawirusem - poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zajętych jest ok. 2,3 tys. z nich. Potencjał systemu istnieje - stwierdził.

W regionach, w których dominuje wzrost zachorowań na Covid-19, zwiększyliśmy bazę łóżkową. W ostatnim tygodniu udało nam się zwiększyć dostępność łóżek o ponad 1,2 tys.  - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister poinformował, że obecnie dla zakażonych pacjentów jest w szpitalach ponad 8 tys. łóżek. 

To liczba łóżek, która wobec mniej więcej 2300 łóżek zajętych, pokazuje, że potencjał systemu jeszcze na przyjęcie nowych pacjentów istnieje - ocenił. Proszę pamiętać, że dystrybucja łóżek nie jest taka sama w każdym województwie - dodał.

Więcej łóżek w Małopolsce

Na konferencji prasowej minister Niedzielski poinformował, że w tych regionach, w których zanotowano największy wzrost zachorowań, zwiększono dostępną bazę łóżek.

Poinformował, że w woj. małopolskim - przy współpracy z wojewodą i MSWiA - udało nam się zwiększyć potencjał łóżek w sieci Covid-owej o 335 miejsc, co oznacza, że jest to przyrost o ponad 70 proc. względem tego, jaka tydzień temu była dostępna liczba łóżek.

Co więcej - ponieważ ten region traktujemy ze szczególną atencją - mamy też wstępną zapowiedź, że jeszcze ta liczba łóżek zostanie zwiększona o kolejne 211, co będzie oznaczało co najmniej podwojenie dostępnej infrastruktury łóżkowej w woj. małopolskim - powiedział.

Sytuacja w woj. kujawsko-pomorskim

Niedzielski podał, że w woj. kujawsko-pomorskim liczba łóżek wzrosła o 284, co stanowi 76 proc. bazy dostępnej na początku zeszłego tygodnia.

Największy przyrost mamy w woj. pomorskim. Tutaj nie było szpitala wysokospecjalistycznego i taki szpital zostanie jako dziesiąty powołany, bo do tej pory mieliśmy 9 takich szpitali. Tutaj baza dostępnych łóżek zwiększy się o 315 i jest to podwojenie łóżek w woj. pomorskim - powiedział.

Ile jest nowych łóżek w Wielkopolsce?

W woj. wielkopolskim liczbę łóżek zwiększono o 80. 

To jest ponad 12-procentowy przyrost tej bazy sprzed tygodnia - wskazał Niedzielski.

Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia bardzo intensywnej pracy z wojewodami, z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (...) udało nam się zwiększyć potencjał łóżek o ponad 1,2 tys. - powiedział minister.

Nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Jakie?

We wtorek resort zdrowia wprowadził zmiany dot. walki z koronawirusem. Wśród nich to między innymi obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno w czerwonej, jak i żółtej strefie. Nowe restrykcje tyczą się też lokali gastronomicznych, które mają być zamykane do godziny 22. 

W weselach i zgromadzeniach będzie mogło brać maksymalnie: 100 osób - w strefie zielonej, 75 w żółtej i do 50 w czerwonej.