Wicepremier Jarosław Gowin przestrzegł w piątek, że odmrożenie kolejnych obszarów gospodarki może zostać cofnięte, jeśli przełoży się to na ponowny wzrost zachorowań.

Każde odmrożenie jest wielkim testem. Jak branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi, to czeka nas wzrost zachorowań. To z gospodarczego punktu widzenia oznaczać może nie tylko konieczność ponownego zamknięcia danych branż, ale i zablokowanie rozmrażania kolejnych branż - oświadczył Gowin na konferencji prasowej.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to "wkrótce krok po kroku będziemy rozmrażać kolejne branże". Musimy działać rozważnie i elastycznie, analizując sytuację na bieżąco - dodał.

Jeżeli chodzi o tarczę branżową dodam, że dotychczasową pomoc sukcesywnie wydłużamy o następne miesiące. Rozporządzenie dotyczące grudnia i stycznia już weszło w życie, pomoc będzie kontynuowana również za luty. Pracujemy już nad kolejnym rozporządzeniem - powiedział minister.

Doskonale wiem, że mimo to wielu naszych przedsiębiorców znajduje się w bardzo trudnym położeniu, dlatego zapewniam, że pomoc finansową będziemy nie tylko kontynuować, ale w miarę możliwości jeszcze ją poszerzymy i wzmocnimy - zapowiedział wicepremier.

Resort pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami

Gowin dodał także, że resort pracuje nad dalszymi sposobami wspierania przedsiębiorców, których nie obejmuje system kodów PKD. Tarcza branżowa i Tarcza Finansowa, ta pomoc, która obecnie jest kierowana, nie może być skierowana do całej gospodarki - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Gowin.

Szef MRPiT przekazał, że do tej pory, czyli w ciągu niespełna miesiąca z Tarczy Finansowej 2.0 PFR do polskich mikro, małych i średnich firm trafiło już blisko 5,5 mld zł.

Dzięki temu, od połowy stycznia wsparcie otrzymał około 35 tys. 500 przedsiębiorstw, zatrudniających w sumie blisko 250 tys. osób, w tym ponad 30 tys. mikrofirm otrzymało dofinansowanie łącznie w wysokości 2,6 mld zł, a prawie 5 tys. małych i średnich firm otrzymało łącznie blisko 2 mld 900 mln zł i każdego dnia te sumy rosną. Tarcza Finansowa 2.0 to jest szybka i skuteczna pomoc - dodał.

Jak wskazał, małe i średnie przedsiębiorstwa z branży hotelarskiej i gastronomicznej - a więc z tych branż, które najbardziej dotknięte są obostrzeniami - otrzymały w ciągu tego niespełna miesiąca prawie 3 mld zł wsparcia.

Środki przeznaczone na pomoc są bezprecedensowe. Wsparcie już udzielone - to ponad 180 miliardów złotych - około 184 miliardów zł, to odpowiada niemal 9 proc. rocznego PKB Polski. A biorąc pod uwagę środki alokowana, ale jeszcze niewydane, to niewykluczone, że może to być nawet ok. 10 proc. PKB. Pod tym kątem, czyli skali pomocy dla przedsiębiorców w stosunku do wielkości gospodarki w Unii Europejskiej ustępujemy tylko Danii i Austrii - powiedział Gowin.

Szukamy sposobu na uszczelnienie luk w systemie i na objęcie pomocą (z tarcz pomocowych - PAP) także innych form działalności gospodarczej, np. sklepików szkolnych - powiedział.

Pomocą chcemy też objąć organizacje pozarządowe, których działalności nie objęła pomoc rządowa - dodał. Jak tłumaczył, chodzi o te organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą i nie mają własnego PKD.

Wskazał, że podobnie będzie ze wparciem dla przedsiębiorców w galeriach handlowych. W tym przypadku rozważmy pomoc nie na podstawie PKD, ale na podstawie umowy najmu przestrzeni w galerii - dodał wicepremier.