Wznowienie rozgrywek pierwszej i drugiej ligi piłkarskiej, przerwanych z powodu pandemii koronawirusa, nastąpi w okresie od 30 maja do 6 czerwca - poinformował Polski Związek Piłki Nożnej. Zaległe mecze ćwierćfinału Pucharu Polski mają być rozegrane 27 maja.

Przed przerwaniem rywalizacji zarówno w pierwszej, jak i drugiej lidze rozegrano 22 z 34 kolejek. W tej chwili na zapleczu ekstraklasy prowadzą z dorobkiem 43 punktów Podbeskidzie Bielsko-Biała i Warta Poznań, natomiast w drugiej lidze liderem jest Widzew Łódź, który na koncie ma 47 punktów i o pięć wyprzedza Górnika Łęczna.

Zapowiadając wznowienie rywalizacji w 1. i 2. lidze w okresie pomiędzy 30 maja a 6 czerwca, Departament Rozgrywek Krajowych PZPN zaznaczył, że w planach jest rozegranie wszystkich kolejek - a więc od 23. do 34., a także meczów barażowych, z uwzględnieniem możliwości zakończenia obecnego sezonu po 30 czerwca.

Puchar Polski wróci 27 maja

Wyznaczona została także data wznowienia rozgrywek o Puchar Polski.

W ramach tej rywalizacji w marcu odbyły się dwa spotkania ćwierćfinałowe: GKS Tychy - Cracovia (1:2 po dogrywce) i Lechia Gdańsk - Piast Gliwice (2:1). Nie rozegrano jeszcze natomiast meczów Stali Mielec z Lechem Poznań i Miedzi Legnica z Legią Warszawa.

Jak zapowiedziano teraz na stronach PZPN-u, zaległe mecze 1/4 finału Totolotek Pucharu Polski odbędą się 27 maja. Dopiero po ich rozegraniu ustalone zostaną terminy meczów półfinałowych i finału.

Wznowienie gry w niższych ligach wciąż niewiadomą

Nieznany jest na razie termin wznowienia rozgrywek w niższych ligach: od trzeciej w dół.

Jak zaznaczono w najnowszym oświadczeniu: "Zgodnie z komunikatem opublikowanym po spotkaniu Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, (...) wszystkie mecze III ligi i pozostałych klas rozgrywkowych piłki nożnej i futsalu, kobiet oraz mężczyzn, wszystkich kategorii wiekowych, zostają odwołane do 11 maja 2020 roku włącznie".

Kluby Ekstraklasy rozpoczęły proces izolacji

Wciąż nie wyznaczono również daty wznowienia rozgrywek Ekstraklasy - coraz częściej jednak wymienia się w tym kontekście przełom maja i czerwca.

Od 20 kwietnia drużyny PKO BP Ekstraklasy miały rozpocząć wdrażanie protokołu medycznego, dzięki któremu możliwy miałby się stać powrót na boiska za kilka tygodni.

Każdy klub mógł wyznaczyć grupę 50 osób, które w najbliższych tygodniach muszą poddać się izolacji. Ten proces potrwa do 3 maja.

Później - wedle założeń: 4 maja - we wszystkich klubach Ekstraklasy przeprowadzone zostaną testy na obecność koronawirusa.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to niewykluczone, że rozpoczęcie treningów byłoby możliwe około 10-15 maja.