„Rekomendujemy biskupom udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej” – podała Komisja Episkopatu Polski. To odpowiedź na epidemię koronawirusa.


Stanowisko w tej sprawie pojawiło się na stronie Episkopatu. Biskupi zalecają wprowadzenie prewencyjnych środków ostrożności.

W dokumencie biskupi rekomendują biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca.

Jak pisze episkopat, 29 marca znak pokoju należy przekazywać bez podawania rąk. Należy też  powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Kościoły powinny też zrezygnować z napełniania kropielnic wodą święconą.

W czasie mszy świętej księża i szafarze mają zachować szczególne środki higieny. Biskupi zachęcają też do przyjmowania komunii świętej "na rękę".

Bierzmowania i rekolekcje odwołane

Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcają, by osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

W komunikacie czytamy, że hierarchowie polecają osobistą modlitwę i rekomendują księżom, żeby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia.

Do 29 marca wszystkie bierzmowania zostały odwołane, zawieszone zostały też pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę czy rekolekcje szkolne.

SPRAWDŹ: Poznań: Zmarła pacjentka zarażona koronawirusem