Rozwój epidemii koronawirusa w Polsce sprawił, że podatnicy mają więcej czasu na złożenie zeznania podatkowego. W ubiegłym roku należało to wykonać do końca kwietnia. Teraz pojawił się kolejny termin. Jaką formę rozliczenia wybrać? Co to jest mikrorachunek? Czym jest e-Pit? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie poniżej!

Ministerstwo Finansów przedłużyło termin składania zeznań podatkowych za rok 2019. To element Tarczy Antykryzysowej. 

Według nowego rozporządzenia na wysłanie PIT-u mamy dodatkowy miesiąc, więc deklarację trzeba złożyć do 31 maja. W praktyce fiskus poczeka dłużej na deklaracje od osób rozliczających się za pośrednictwem formularza PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39. Są to przedsiębiorcy, a więc osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także ci, którzy osiągają dodatkowy dochód.

Korzystasz z ulg? Rozlicz się do 30 kwietnia!

Osoby, które rozliczają się PIT-37 (umowa o pracę) i korzystają z odliczeń, muszą pamiętać, że obowiązuje ich standardowy termin złożenia zeznania - 30 kwietnia. Jeśli rozliczając się ze skarbówką uwzględniasz np. ulgę na dziecko, rozlicz się do końca kwietnia. Jeśli się spóźnisz, konieczne będzie złożenie korekty zeznania.

Jak się rozliczyć?

Od 15 lutego 2019 roku Urząd Skarbowy przygotowuje zeznanie za nas, jeśli rozliczamy się formularzem PIT-37 lub PIT-38. Wystarczy, że skorzystamy z usługi Twój e-PIT. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • przez Profil Zaufany (tworzymy go przez bankowość elektroniczną),
  • podając swoje dane osobowe (PESEL, przychód z PIT-11 oraz w celach weryfikacji - kwotę nadpłaty/niedopłaty za rok 2018).


Po zalogowaniu warto sprawdzić, czy uzupełnione dane są prawidłowe. Wystarczy tylko zatwierdzić deklarację i wysłać ją do US jednym kliknięciem.

Jeśli nie wypełnimy e-PIT-u do końca kwietnia, to system uzna, że został on przez nas zaakceptowany i przyjmie zeznanie automatycznie. Jeżeli natomiast po tym czasie chcielibyśmy skorzystać z ulg, trzeba będzie złożyć korektę. Można to zrobić do 31 maja.

Muszę rozliczyć się samodzielnie. Jak?

Deklaracje nie są przygotowane automatycznie dla osób, które osiągają dochód np. za granicą lub pracują na własny rachunek. Można jednak nadal rozliczyć się przez internet. Również na stronie podatki.gov.pl korzystamy wówczas z usługi e-Deklaracje

Zawsze można też wypełnić czysty formularz, który pobieramy ze strony internetowej, a następnie wysłać pocztą do Urzędu Skarbowego, w którym się rozliczamy.

PIT, CIT i VAT tylko na mikrorachunek

Ministerstwo Finansów poinformowało również, że z początkiem roku 2020 każdy podatnik posiada tzw. mikrorachunek. Służy on do wpłacania należności z tytułu PIT, CIT oraz VAT.

Numer mikrorachunku można sprawdzić poprzez generator na stronie podatki.gov.pl. Można tego dokonać nawet chwilę przed wpłaceniem należnego podatku w momencie zlecania przelewu.

Kiedy otrzymam zwrot podatku?

W tej kwestii zasady się nie zmieniły. Jeśli rozliczamy się elektronicznie przez internet - zwrot otrzymamy maksymalnie po 45 dniach od złożenia deklaracji. Taki czas ma urząd. Pamiętajmy, że to maksymalny termin. Jeśli wybierzesz formę tradycyjną, a deklarację wyślesz pocztą - poczekasz nawet 3 miesiące.