​Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i innych, wynajmujący lokale miejskie w Gdańsku, będą mieli w listopadzie obniżony czynsz do 1 zł - poinformowała Aleksandra Strug z komunalnej spółki Gdańskie Nieruchomości.

Wsparcie to ma związek z ogłoszonymi w ubiegły piątek przez rząd obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, które dotknęły w dużym stopniu branżę gastronomiczną.

Pomoc dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy poniosą straty w wyniku wprowadzonych obostrzeń. W pierwszej kolejności wnioskować mogą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży wymienionej w rozporządzeniu. Mogą oni liczyć na obniżenie czynszu za najem lokalu za listopad 2020 r. do 1 zł. - wyjaśnia Aleksandra Strug.

Pozostali przedsiębiorcy mogą o pomoc wnioskować w grudniu, a wysokość zniżki za czynsz uzależniona jest od tego jak dużą stratę poniosą w swej działalności w listopadzie - dodaje.

Na pomoc gdańskiego samorządu mogą również liczyć przedsiębiorcy, których działalność nie została ograniczona rządowym rozporządzeniem.

Wysokość zniżki uzależniona będzie od tego jak bardzo spadły obroty w prowadzonej przez nich działalności. Jeśli wykażą spadek obrotów między 30 a 60 proc. będzie im przysługiwała ulga w wysokości 50 proc. czynszu najmu za grudzień

Jeśli natomiast przedsiębiorcy wykażą spadek obrotów wyższy niż 60 proc. mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za grudzień.

Pakiet pomocowy dla firm działających w mieście władze Gdańska wdrożyły już na początku pandemii. Wprowadzono m.in. ulgę w płatności czynszu w lokalach użytkowych gminy miasta Gdańska na dwa miesiące (kwiecień i maj - obniżka do 1 zł za lokal) oraz możliwość odroczenia obowiązku płatności za kolejne dwa miesiące (marzec i czerwiec). Wsparcie otrzymało wówczas kilkuset przedsiębiorców. 

Ponadto Gdańskie Nieruchomości od kwietnia ogłaszają na uproszczonych zasadach postępowania na remonty kilkudziesięciu lokali.