Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podał listę powiatów, gdzie będą obowiązywały dodatkowe restrykcje związane z koronawirusem. W nowym, zaktualizowanym zestawieniu jest 9 czerwonych i 9 żółtych powiatów.

Jak podał resort zdrowia, wśród powiatów czerwonych są powiaty: nowosądecki, rybnicki, wodzisławski, ostrzeszowski, wieluński i miasta: Nowy Sącz, Rybnik, Jastrzębie Zdrój (przejście z żółtego) i Ruda Śląska.

Wśród żółtych powiatów pozostały: pszczyński (wcześniej czerwony), cieszyński, wieruszowski i miasto Żory, oraz dodano nowe terytoria: powiat raciborski, limanowski, grajewski, nowotarski i miasto Biała Podlaska.

Żółte powiaty opuściły: miasto Przemyśl i powiaty: przemyski, kępiński, wieruszowski, pińczowski i jarosławski.

Ministerstwo przedstawiło także listę ostrzegawczą, gdzie zamieściło powiaty, które mogą zostać wprowadzone do żółtej kategorii. To powiaty: tatrzański, bialski, zwoleński i słubicki.

Powiaty czerwone i żółte. Lista z 13 sierpnia

Czerwone powiatyŻółte powiaty
pow. nowosądeckipow. cieszyński
Nowy Sączpow. pszczyński
pow. rybnickipow. nowotarski
Rybnikpow. wieruszowski
pow. wodzisławskiŻory
Ruda Śląskapow. raciborski
pow. ostrzeszowskipow. limanowski
Jastrzębie-Zdrójpow. grajewski
pow. wieluńskiBiała Podlaska

Czerwona powiaty - obostrzenia

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób.

Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw.

Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

Obostrzenia w żółtych powiatach

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób.

W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw.

Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

811 przypadków koronawirusa

Badania laboratoryjne potwierdziły 811 nowych zakażeń koronawirusem; łącznie odnotowano 54 487 przypadków  - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 14 osób. Tym samym łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 osiągnęła 1844.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą województw: śląskiego (181), mazowieckiego (148), małopolskiego (136), pomorskiego (61), wielkopolskiego (54), lubelskiego (46), podkarpackiego (46), łódzkiego (39), dolnośląskiego (23), podlaskiego (17), opolskiego (15), kujawsko-pomorskiego (14), świętokrzyskiego (12), warmińsko-mazurskiego (11), zachodniopomorskiego (6) i lubuskiego (2).

MZ poinformowało jednocześnie o śmierci 14 kolejnych osób w wieku od 48 do 96 lat. Osoby te zmarły m.in. w szpitalach w Krakowie, Gdańsku, Tychach, Raciborzu oraz Łańcucie. Większość osób - według MZ - miała choroby współistniejące.

Łączna liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce osiągnęła tym samym 54 487, z czego 1844 osoby zmarły.