Szereg udogodnień i wyłączenie spod niektórych koronawirusowych restrykcji zyskają wszyscy, którzy zdecydują się zaszczepić przeciwko Covid-19. Sprawdzamy, co mówi w tej sprawie projekt rządowego rozporządzenia.

We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w przyszłym roku do odporności populacyjnej.

Szczepionki na koronawirusa mają być darmowe i dobrowolne.

Program przewiduje, że w pierwszej kolejności zaszczepić się będą mogli pracownicy sektora ochrony zdrowia, sanepidu i DPS-ów, a po nich: nauczyciele, żołnierze i seniorzy z domów opieki.

Szczepienia przeciwko Covid-19 mają ruszyć we wszystkich krajach Unii Europejskiej w tym samym czasie. W czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że wystartują w dniach 27, 28 i 29 grudnia.

Dwa dni później rzecznik polskiego rządu Piotr Müller stwierdził, że 27-28 grudnia to realny termin rozpoczęcia szczepień w Polsce, zastrzegł jednak, że zależy to od dostarczenia samych szczepionek.

"Bonus" dla zaszczepionych: Świadczenia medyczne bez dodatkowych testów

Szczepienia przeciwko Covid-19 będą dobrowolne, a osoby, które się na nie zdecydują, zyskają szereg udogodnień.

Z opublikowanego dzisiaj na rządowych stronach projektu rozporządzenia wynika, że zaszczepieni będą mogli korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych przez NFZ, bez dodatkowych testów na koronawirusa.

Bez dodatkowych testów zostaną również przyjęci do domów pomocy społecznej.

Dodatkowi goście na spotkaniu? Jeśli zostali zaszczepieni

Projekt rozporządzenia stwierdza również, że zaszczepieni nie będą uwzględniani w limitach uczestników spotkań towarzyskich.

W tej chwili w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć - poza domownikami - maksymalnie 5 gości.

Zaszczepieni - jak wynika z projektu nowych przepisów - nie będą wliczać się do tego limitu: będą mogli zostać zaproszeni na spotkanie czy imprezę jako "dodatkowi" goście.

Zaszczepionych obowiązkowa kwarantanna nie będzie dotyczyła

Kolejne udogodnienie: osoba zaszczepiona nie będzie musiała poddawać się kwarantannie po kontakcie z zakażonym koronawirusem ani po powrocie do Polski transportem publicznym.

Wprowadzenie obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Polski zapowiedział w ostatnich dniach szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Od 28 grudnia obowiązek ten dotyczył będzie wszystkich, którzy dotrą do Polski transportem zorganizowanym - a więc np. samolotem czy autokarem. Ci, którzy przekroczą granicę prywatnym samochodem, nie będą musieli się kwarantannie poddawać.

Z obowiązku tego wyłączeni zostaną także - jak wynika z opublikowanego dzisiaj projektu rozporządzenia - zaszczepieni.

Dodajmy, że wyłączenie z obowiązku kwarantanny dotyczyć ma także - jak stwierdza projekt - ozdrowieńców.