Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji; wakacji nie będziemy spędzali tak, jak je spędzaliśmy kiedyś - powiedział w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski byli pytani, czy wszystkie restrykcje mogą zostać zniesione np. na wakacje, a jeśli nie, to czy branża hotelarska będzie mogła liczyć na wsparcie rządu.

Na pewno wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na czas wakacji, ale - jak państwo widzicie - wiele z tych restrykcji będzie można w taki sposób ująć, aby one nie ograniczały całkowicie naszej aktywności. Oczywiście to nie oznacza, że będziemy tak spędzali wakacje, jak je spędzaliśmy kiedyś - odpowiedział Szumowski.

Pomoc dla branży hotelarskiej

Natomiast premier Morawiecki podkreślił, że branża hotelarska jest jedną z ważniejszych w gospodarce i może liczyć na wsparcie, m.in. w ramach tarczy antykryzysowej, postojowego.

Jak dodał, jeśli są to firmy zatrudniające do 9 osób, mogą liczyć na zwolnienie z ZUS, a jeśli zatrudniają do 49 osób - 50-proc. zwolnienie z ZUS.

Jeśli jednak są to firmy, które wymagają większego zastrzyku płynności, dodatkowego kapitału, czy gwarancji albo pożyczki, która może być umorzona nawet do 75 proc., to również jak najbardziej branża hotelarska jest tą branżą, która może liczyć i będzie liczyć na pewno na wsparcie państwa - powiedział premier.

Rząd przedstawił plan znoszenia obostrzeń

W czwartek 16 kwietnia rząd przedstawił plan znoszenia obostrzeń dotyczących walki z koronawirusem. W pierwszym etapie, który się zacznie już 20 kwietnia, największe zmiany będą obowiązywać w handlu i usługach.

W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych na jedną osobę będą mogli przypadać czterej klienci. W sklepach, których powierzchnia jest większa niż 100 metrów kwadratowych, ważna będzie powierzchnia obiektu. Jedna osoba będzie przypadać na 15 metrów kwadratowych.

Od 20 kwietnia będą też obowiązywały zmiany w życiu społecznym. Przy czym nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zasady dystansu społecznego. Otwarte będą lasy, będziemy tez mogli przemieszczać się rekreacyjnie w lasach. Zmiany nie dotyczą placów zabaw!

W poniedziałek zmienią się też zasady przebywania w miejscach kultu religijnego. Liczba osób, które będą mogły przebywać w kościele będzie uzależniona od jego powierzchni. Dla jednej osoby ma być dostępne 15 metrów kwadratowych.

Zmiany są również w zasadach poruszania się. Od 20 kwietnia wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego są osoby powyżej 13. roku życia.