Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej plan łagodzenia restrykcji wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przekazał, że prawdopodobnie co tydzień lub dwa tygodnie będą stawiane kolejne kroki w powrocie do normalności. Jakich zmian możemy się spodziewać w najbliższych tygodniach?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że na dalszych etapach łagodzenia przepisów związanych z epidemią koronawirusa będą otwierane kolejno rzemiosło, a następnie handel i usługi, także w tych obszarach, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem.

Teraz będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel, choć już i dzisiaj przecież w tym, co powiedziałem jest złagodzenie przepisów dotyczących handlu, a na końcu usługi. Na samym końcu usługi typu salony tatuażu, piercingu czy rehabilitacji - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt człowieka z człowiekiem i ta możliwość transmisji jest bardzo wysoka - powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef rządu podkreślił też, że informacje o łagodzeniu przepisów będą przedstawiane w odpowiednich interwałach czasowych. "Może co tydzień, ale może co dwa" - podkreślił. Zastrzegł, że to zależy od kryteriów dotyczących stanu epidemii.

Chcemy przedstawiać te kolejne etapy, które dzisiaj pokrótce zarysowujemy, w których będziemy dalej zmniejszać te obostrzenia, zmniejszać, łagodzić, ale jednocześnie utrzymywać ten nowy system, nowy reżim koronawirusa, który na nas wszystkich, na całym świecie, nakłada pewne obowiązki - dodał premier. 

SZCZEGÓŁOWY PLAN RZĄDU


Etap I

Jak przekazał premier, od 20 kwietnia wejdziemy w pierwszy etap łagodzenia restrykcji związanych z pandemią. Obowiązywać będą nowe zasady w handlu i usługach. W sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych na jedną osobę będą mogli przypadać czterej klienci. W sklepach, których powierzchnia jest większa niż 100 metrów kwadratowych, ważna będzie powierzchnia obiektu. Jedna osoba będzie przypadać na 15 metrów kwadratowych.

Od 20 kwietnia będą też obowiązywały zmiany w życiu społecznym. Przy czym nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa oraz zasady dystansu społecznego. Otwarte będą lasy, będziemy tez mogli przemieszczać się rekreacyjnie w lasach. Zmiany nie dotyczą placów zabaw!

W poniedziałek zmienią się też zasady przebywania w miejscach kultu religijnego. Liczba osób, które będą mogły przebywać w kościele będzie uzależniona od jego powierzchni. Dla jednej osoby ma być dostępne 15 metrów kwadratowych.

Zmiany są również w zasadach poruszania się. Od 20 kwietnia wyłączone z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego są osoby powyżej 13. roku życia.

Etap II

W drugim etapie otwierania gospodarki rząd przewiduje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy.

Otwarte mają zostać również hotele i inne miejsca noclegowe.

Przewiduje się również otwarcie niektórych placówek kultury np. muzeów, bibliotek, teatrów i galerii sztuki.

Etap III

Jak przewiduje rząd, w trzecim etapie z pewnymi ograniczeniami będziemy mogli wybrać się do restauracji, aby zjeść tam posiłek.

Otwarte zostaną również zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Przewiduje się również otwarcie galerii handlowych.

Zmiany czekają też sport. W trzecim etapie rządowego planu umożliwiona zostanie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (ale bez publiczności). Imprezy sportowe będą też musiały być organizowane na otwartej przestrzeni.

Przewidywany jest też stopniowy powrót do szkół. W klasach 1-3 ma zostać zorganizowana opieka nad dziećmi po wcześniejszym ustaleniu maksymalnej liczby dzieci w sali. To samo dotyczy żłobków i przedszkoli.

Etap IV

W ostatnim etapie przewiduje się otwarcie salonów masażu i solariów. Na samym końcu do działalności mają wrócić siłownie i kluby fitness.

Czwarty etap to też otwarcie kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym.