W piątek przekażemy perspektywę na kolejne dwa tygodnie dot. kwestii obostrzeń związanych z pandemią - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w związku z dużą liczbą zgonów w kraju i "szalejącą epidemią również wokół Polski", konieczna jest wytrwałość.

Premier był pytany na czwartkowej konferencji prasowej, kiedy zostanie ogłoszone luzowanie kolejnych obostrzeń i kogo ta decyzja obejmie. Szef rządu został także zapytany skąd duża liczba zgonów w kraju z powodu Covid-19, szczególnie w czwartek, i skąd, jego zdaniem, "trend rosnący" w tej kwestii.

Jedno pytanie z drugim stoi do pewnego stopnia w sprzeczności. Właśnie dlatego, że patrzymy z ogromnym niepokojem na kwestię zgonów, dlatego zdając sobie sprawę z tego, że sytuacja jest trudna, musimy z ostrożnością podchodzić do zmian w katalogu różnych obostrzeń - odpowiedział premier.

Poinformował, że rząd w piątek przekaże perspektywę na kolejne dwa tygodnie i szczegóły zostaną przedstawione tego dnia.

Ale cały czas właśnie w związku z liczbą zgonów, sytuacją wokół Polski, szalejącą epidemią również wokół Polski, musimy być wytrwali, musimy wytrzymać do czasu kiedy szczepionka zacznie działać na odporność zbiorową - zaznaczył szef rządu.

Według informacji RMF FM, rząd najprawdopodobniej ogłosi otwarcie hoteli od 14 lutego. Podobnie sugerował wicepremier Jarosław Gowin.

Jednocześnie resort edukacji jest niechętny na powrót do szkół kolejnych roczników. Według naszych informacji, w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie można na to liczyć. 

Obostrzenia do 14 lutego

W zeszłym tygodniu resort zdrowia poinformował o poluzowaniu niektórych obostrzeń. Od tego tygodnia:

- otwarte mogą być sklepy w galeriach i centrach handlowych,

- otwarte mogą być muzea i galerie sztuki,

- zniesiono godziny dla seniorów.

Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone do 14 lutego. Restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie wyłącznie na wynosi i na dowóz, zamknięte są kina, teatry, siłownie, baseny, aquaparki i kluby fitness. Nieczynne, poza pewnym wyjątkami, są także hotele i pensjonaty.