​Prezydent Andrzej Duda oddał osocze i zachęcił do tego samego wszystkich ozdrowieńców. "Wyzdrowiałem, oddaję osoczę i wszystkich Was ozdrowieńców do tego zachęcam!" - powiedział prezydent w krótkim materiale wideo opublikowanym na Twitterze.

Andrzej Duda odwiedził poradnię krwiodawstwa, gdzie oddał osocze, które wykorzystywane jest w terapiach leczenia chorych na COVID-19. Prezydent zachęcił ozdrowieńców, aby sprawdzili, czy mają przeciwciała i w przypadku wyrażenia zgody przez służby medyczne oddali osocze.

Prezydent 4 listopada zakończył izolację, która była skutkiem zakażenia się przez niego koronawirusem.

Coraz więcej dawców osocza

Zdecydowanie przybywa ozdrowieńców, którzy oddają osocze. Jeśli chodzi o sytuację sprzed dwóch tygodni - można mówić o rekordzie, niestety nie należy przerywać apeli o zgłaszanie się potencjalnych dawców. Zapotrzebowanie na osocze ozdrowieńców nadal jest ogromne.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które bada próbki osocza pobranego od ozdrowieńców w całej Polsce dwa tygodnie temu dostało do zbadania 350 próbek. 3 tygodnie temu było ich około 200, a miesiąc temu tylko 100.

1 ozdrowieniec może pomóc aż 9 chorym!

W praktyce w stacjach od dawców jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Jest ono później dzielone na 3 porcje. Jedna porcja - 200 ml -  stanowi jedną jednostkę osocza, co przekłada się na jedną dawkę leku.

Co za tym idzie, jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów. W przypadku tak zwanych ozdrowieńców tę procedurę - standardowo -  powtórzyć można trzykrotnie, w odstępach tygodniowych. A to oznacza, że w przeciągu dwóch tygodni jeden dawca może oddać łącznie dziewięć jednostek osocza, czyli pomóc nawet 9 różnych osobom

Najnowsze dane o koronawirusie w kraju

Poniedziałkowy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 15 002 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Niestety, w ciągu ostatniej doby zmarło 156 osób chorujących na Covid-19. Choroby współistniejące miało 118 z nich. Wyzdrowiało dotąd 438 tys. 868 zakażonych osób.

Jednocześnie Ministerstwo podało informację o tym, że w ciągu ostatniej doby wykonano zaledwie 27,4 tys. testów na koronawirusa.