"W epidemii koronawirusa nadeszła decydująca chwila" - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wezwał też kraje do zdwojenia wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania wirusa.

Ten wirus ma potencjał do tego, żeby spowodować pandemię - ocenił Tedros. To nie jest czas na strach. To czas na podjęcie działań w celu zapobiegania zakażeniom i ratowania życia - dodał szef WHO.

Przez dwa ostatnie dni liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w pozostałej części świata przekroczyła liczbę nowych przypadków w Chinach. W ciągu ostatnich 24 godzin siedem krajów po raz pierwszy zgłosiło wykrycie koronawirusa - powiedział Tedros.

Epidemie Covid-19 w Iranie, Włoszech i Korei Południowej pokazują, do czego zdolny jest koronawirus - stwierdził. Dodał, że "to nie grypa" i dzięki zastosowaniu odpowiednich środków rozprzestrzenianie wirusa może zostać zatrzymane.

MFW: Koronawirus będzie miał wpływ na globalny wzrost gospodarczy

Z kolei rzecznik MFW Gerry Rice stwierdził, że "szybko rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa będzie miała wyraźny wpływ na globalny wzrost gospodarczy, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie obniży swoją prognozę wzrostu". 

Najwyraźniej koronawirus będzie miał wpływ na światowy wzrost gospodarczy - oświadczył Rice. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Zapowiedział, że wkrótce spodziewa się decyzji w sprawie kwietniowego spotkania władz MFW i Banku Światowego. Wyjaśnił, że z powodu epidemii rozważano szereg opcji dotyczących formatu rozmów, m.in. ograniczenie spotkań lub zorganizowanie ich w formie telekonferencji.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem Covid-19 zakażonych zostało 78 497 osób, spośród których 2744 zmarły. Koronawirus rozprzestrzenił się na blisko 50 krajów, w których poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotychczas 67 przypadków śmiertelnych, w tym 26 w Iranie, 13 w Korei Południowej, 14 we Włoszech i 8 w Japonii. W sumie na świecie zakażonych jest ponad 82 tys. ludzi.