Prezydent Donald Trump oświadczył, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie". Wyraził też zadowolenie z dotychczasowych działań podjętych w tej sprawie w USA.

Dzięki temu, co zrobiliśmy, ryzyko dla Amerykanów pozostaje bardzo niskie - powiedział Donald Trump na konferencji prasowej w Białym Domu. Przestrzegł tez swoich rodaków przed paniką.

Amerykański prezydent zapewnił, że Stany Zjednoczone są "bardzo dobrze przygotowane na wszystko, co niesie ze sobą zagrożenie związane z koronawirusem". Trump poinformował, że zamierza przeznaczyć na walkę z nim "odpowiednie" środki, a działania podejmowane w tej kwestii nadzorować będzie wiceprezydent Mike Pence.

Już w poniedziałek administracja prezydenta Trumpa zwróciła się do Kongresu o 2,5 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Ponad 1 mld dol. ma być przeznaczonych na prace nad szczepionką.

Według Donalda Trumpa, rozprzestrzenianie się koronawirusa nie jest "nieuniknione". Nie wykluczył jednak, że z powodu koronawirusa może podjąć decyzje o kolejnych ograniczeniach w podróżowaniu do i z Włoch, Korei Południowej i innych państw. W stosownym czasie możemy to zrobić, ale w tej chwili nie jest to właściwy czas - powiedział amerykański prezydent.

***

O koronawirusie w swoim podcaście "Ameryka z bliska" opowiada Paweł Żuchowski