Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała we wtorek, że dane ekonomiczne na temat gospodarek wielu krajów dotkniętych przez pandemię koronawirusa są gorsze niż pesymistyczne prognozy MFW.

Zdaniem Goergiewej bardzo prawdopodobne jest, że Fundusz będzie musiał ponownie obniżyć prognozy dotyczące globalnego wzrostu gospodarczego w 2020 roku, ponieważ w wielu krajach kryzys wywołany przez pandemię okazuje się głębszy niż przewidywano.

Fundusz przedstawi prawdopodobnie nowe szacunki dotyczące globalnego wzrostu w czerwcu. Nasze oczekiwania są takie, że pojawi się wtedy więcej złych wiadomości na temat naszej oceny roku 2020 - ostrzegła Georgiewa.

MFW oczekuje, że konieczne będzie skorygowanie w górę sumy 2,5 biliona dolarów jaka zdaniem jego ekonomistów miała być potrzebna na wsparcie krajów rozwijających się.

Najgłębsze załamanie od 90 lat

Georgiewa podkreśla zazwyczaj podczas swoich wystąpień, że rynki wschodzące są szczególnie narażone na fatalne skutki ekonomiczne pandemii, ponieważ mają kolosalne potrzeby pożyczkowe, podczas gdy ucieka z nich kapitał w poszukiwaniu bezpiecznych inwestycji.

W kwietniu Georgiewa oznajmiła, że nadchodzący kryzys gospodarczy będzie najgłębszym takim załamaniem od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu giełdowym w 1929 roku.

Wielki kryzys z lat 30. był największą katastrofą gospodarczą XX wieku i trwał blisko 10 lat.