​Rosja z obawy przed rozprzestrzenieniem koronawirusa czasowo zabrania wjazdu na swoje terytorium obywatelom Chin. Zakaz zacznie obowiązywać w czwartek o północy. Decyzja dotyczy wjeżdżających do Rosji w celach zarobkowych, prywatnych, edukacyjnych i turystycznych. Wcześniej rosyjskie linie lotnicze znacznie ograniczyły liczbę lotów do Chin. Wstrzymano także połączenia kolejowe.

Rozporządzenie podpisane przez premiera Michaiła Miszustina, a ogłoszone przez biuro wicepremier Rosji Tatiany Golikowej, zakazuje wjazdu obywatelom Chin uczącym się, pracującym w Rosji, a także turystom i odwiedzającym Rosję w prywatnych celach.

Zakaz dotyczy każdego, nie tylko osób podejrzanych o zarażenie wirusem. Ostatnie grupy Chińczyków, które wjechały do Rosji - jak kilkadziesiąt osób pracujących w Chabarowsku - zostały skierowane na przymusową kwarantannę.

Rosyjskie uczelnie, na których studiują obywatele Chin  już organizują dla nich naukę przez internet. Pesymistycznie patrzą na zakaz przedstawiciele biur podróży. Ograniczenia już zmuszają właścicieli do odwoływania zaplanowanych na wiosnę wyjazdów na Kamczatkę grup z Chin - w tym z Makau, Tajwanu i Hong Kongu.

Trudno przewidzieć co będzie latem. To wtedy wypada szczyt odwiedzin w Rosji turystów z Chin - mówi Jelena Stratonowa odpowiedzialna za rozwój turystyki na Kamczatce.

Od 14 lutego wstrzymano całkowicie loty czarterowe pomiędzy krajami. Rosyjscy przedsiębiorcy nie obawiają się, że zakaz doprowadzi do braku pracowników. Rąk do pracy na Dalekim Wschodzie nie brakuje, przyjeżdżają tam migranci z dawnych azjatyckich republik ZSRR, miedzy innymi z Uzbekistanu.

Przedstawiciele MSZ Chin potwierdzili, że byli wcześniej informowani o zamiarach rosyjskiej strony i otrzymali zapewnienie, że Rosja będzie pomagać Chinom w walce z epidemią.

Według ostatnich statystyk w Chinach zarażonych koronawirusem jest już ponad 74 tys. osób, a 2004 zarażonych zmarło. Z oficjalnych danych wynika również, że wyzdrowiała blisko 15 tys. pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa.  

W samej Rosji nie odnotowana dotąd żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Rosjanka, u której zdiagnozowano chorobę, była pasażerką cumującego u wybrzeży Japonii wycieczkowca Diamond Princess.