Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w niedzielę 281 752, po wykryciu 9 709 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. Covid-19 stał się przyczyną zgonu 97 kolejnych osób i liczba ofiar śmiertelnych podniosła się do 2631.

Z bilansu nowych zachorowań, ogłoszonego przez sztab ds. walki z pandemią, wynika, że drugi dzień z rzędu ich dobowy przyrost nie przekracza 10 tysięcy. Niemniej bilans jest nieco wyższy niż w sobotę, gdy wykryto 9 200 nowych infekcji, najmniej od 2 maja.

Szpitale opuściło w ciągu ostatnich 24 godzin 4 207 wyleczonych pacjentów, co oznacza, że w Rosji wyzdrowiało pod początku pandemii 67 373 zakażonych.

Najwięcej przypadków śmiertelnych nadal jest w Moskwie, gdzie zmarło od soboty 71 osób.

Śmierć medyków w Dagestanie

Niepokojące dane napływają z Dagestanu, republiki na Kaukazie Północnym, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, gdzie ponad 40 medyków zmarło z powodu powikłań wywołanych koronawirusem. Dane te podał szef resortu zdrowia we władzach regionu Dżamałudin Gadżyibragimow. Dagestan jest obecnie na piątym miejscu wśród regionów Rosji pod względem liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa.

W republice odnotowano dotąd 3 280 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, niemniej niezależny portal Meduza podaje, że ten oficjalny bilans uznawany jest za zaniżony. Ok. 10 tysięcy mieszkańców Dagestanu zachorowało bowiem na pozaszpitalne zapalenie płuc.

Gadżyibragimow powiedział, że wszystkie przypadki pozaszpitalnego zapalenia płuc lekarze uważają za potencjalne zakażenie koronawirusem i chorzy leczeni są tak samo, jak pacjenci z Covid-19.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prawie 18,5 tys. zakażonych w Polsce. Nowojorczycy opuszczają miasto [NA ŻYWO]