Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w piątek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 919 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 153 496 kolejnych osób.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 10 mln 715 764 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 244 217.

Jednocześnie zgodnie z danymi UJH na całym świecie z powodu Covid-19 zmarło do tej pory 1 300 905 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 53 mln 268 013.

Trump oskarża gubernatora Nowego Jorku

Prezydent Donald Trump oskarżył gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo, że nie chce się spieszyć z przyjęciem szczepionki koronawirusa w swoim stanie. Cuomo zaprzeczył.

Już w kwietniu szczepionka będzie dostępna dla całej populacji, z wyjątkiem miejsc takich jak stan Nowy Jork, gdzie z powodów politycznych gubernator zdecydował się powiedzieć - i nie sądzę, żeby było to rozsądne politycznie, myślę, że jest bardzo szkodliwe ze zdrowotnego punktu widzenia - że nie chce się spieszyć ze szczepionką - powiedział Trump.

Odnosząc się do problemów Nowego Jorku w szczycie kryzysu Covid-19 w domach dla seniorów, kiedy wielu ludzi tam zmarło - prezydent wyraził nadzieję, że w przypadku szczepionki gubernator nie będzie sobie radził aż tak źle.

Jesteśmy gotowi zapewnić szczepionkę, gdy tylko dadzą nam znać, że faktycznie będą jej używać - zapewnił Trump.

Według MSNBC prezydent nawiązał do wrześniowych wypowiedzi Cuomo o zamiarze zebrania panelu ekspertów, aby ocenili skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki. Gubernator obawiał się, że Trump przed wyborami próbuje przyspieszyć proces (opracowania i wdrażania szczepionki).

On nie ufa, skąd pochodzą szczepionki. (...) Więc gubernator Cuomo będzie musiał nas powiadomić, kiedy będzie na to gotowy, w przeciwnym razie nie możemy dostarczyć jej do stanu, który nie da jej natychmiast swoim obywatelom. I znam wielu. Znam ludzi w Nowym Jorku bardzo dobrze, wiem, że tego chcą. Więc gubernator da nam znać, kiedy będzie gotowy - dodał.

Zapytany o komentarz Cuomo powiedział MSNBC, że Trump kłamie.

Wszyscy jesteśmy podekscytowani możliwościami związanymi ze szczepionką - stwierdził.

Amerykanie sceptyczni wobec szczepień?

Gubernator wyjaśnił, że stanowy panel będzie prowadził badania nad szczepionką w tym samym czasie, co Agencja ds. Żywności i Leków w celu zapewnienia do niej zaufania publicznego. Podobnie mają postąpić także inne stany.

Wielu Amerykanów nie ufa szczepionkom, co było widoczne także w przypadku innych chorób na długo przed wybuchem pandemii. Cuomo powołując się na niektóre sondaże podkreślił, że więcej niż połowa społeczeństwa nie ufa szczepionkom na koronowirusa.