Raport o pochodzeniu SARS-CoV-2 opracowany przez laboratorium rządowe USA stwierdził, że hipoteza, iż ​wirus wyciekł z chińskiego laboratorium w Wuhanie, jest wiarygodna i zasługuje na dalsze dochodzenie, podał w poniedziałek "The Wall Street Journal", powołując się na osoby znające niejawny dokument.

Raport został przygotowany w maju 2020 r. przez Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii (Lawrence Livermore National Laboratory - jeden z czołowych amerykańskich instytutów naukowo badawczych w zakresie nauk stosowanych - przyp. RMF FM) i przekazany do Departamentu Stanu, który prowadził dochodzenie w sprawie pochodzenia pandemii w ostatnich miesiącach administracji Trumpa.

Lawrence Livermore odmówił komentarza na temat tekstu w The Wall Street Journal.

Prezydent Joe Biden powiedział w ubiegłym miesiącu, że polecił wywiadowi znalezienie odpowiedzi na temat pochodzenia wirusa.

NIE PRZEGAP: Skąd pochodzi SARS-Cov-2? Najnowsze ustalenia naukowców

Amerykańskie agencje wywiadowcze rozważają dwa prawdopodobne scenariusze - że wirus powstał w wyniku wypadku laboratoryjnego lub że pojawił się w wyniku kontaktu człowieka z zakażonym zwierzęciem - ale nie doszły do ostatecznego wniosku- powiedział prezydent.

Wciąż utajniony raport amerykańskiego wywiadu przygotowany za administracji byłego prezydenta Donalda Trumpa ponoć twierdzi, że trzech badaczy z chińskiego Instytutu Wirusologii Wuhan zachorowało na koronawirusa w listopadzie 2019 roku, co najmniej miesiąc przed przyjmowanym przez Chiny początkiem epidemii - podają źródła rządowe USA.