Kolejne państwa informują o zdiagnozowaniu przypadków zarażenia nową mutacji koronawirusa. Zakażenia szczepem, który odkryto w Wielkiej Brytanii, odnotowano już w m.in. Japonii, Hiszpanii, i Holandii, a dziś także w Finlandii.

Coraz więcej przyjęć do szpitali w Wielkiej Brytanii z powodu nowej odmiany koronawirusa - informuje dziennikarz RMF FM Bogdan Frymorgen. Szczep rozprzestrzenił się już po całym kraju, choć w różnych regionach wygląda to inaczej.

W połowie grudnia odsetek osób w Wielkiej Brytanii, u których wykryto nową odmianę koronawirusa w stosunku do wszystkich stwierdzonych zakażeń, wahał się od 68 proc. w Londynie do 7 proc. w północno-zachodniej Anglii - wynika natomiast z danych urzędu statystycznego ONS (Office for National Statistics).

Jeśli chodzi o poszczególne części składowe Zjednoczonego Królestwa, to najwyższy odsetek nowej odmiany zanotowano w Irlandii Północnej - 50 proc., a następnie w Anglii - 49 proc., w Szkocji - 38 proc. i w Walii - 11 proc. W Irlandii Północnej jest jednak najniższa liczba łączna przypadków - w omawianym okresie wykrywano ich ok. 500 dziennie, podczas gdy w Anglii - od 16,5 tys. do prawie 24,5 tys.

ONS podał też dane dla wszystkich dziewięciu regionów Anglii, które wyraźnie pokazują, że nowy wariant rozprzestrzeniał się głównie w południowej części kraju. Najwyższy odsetek zanotowano w Londynie - 68 proc., następnie w Anglii Wschodniej (East of England) i Południowo-Wschodniej (South-East) - po 65 proc. Na przeciwnym biegunie znalazły się Północny Zachód (North-West) - 11 proc., East Midlands - 13 proc. i West Midlands - 16 proc.

Dane dotyczą okresu od 14 do 18 grudnia, czyli tuż po tym, jak minister zdrowia Matt Hancock poinformował o wykryciu nowej odmiany koronawirusa, i nie obejmują zakażeń wykrytych w szpitalach, w domach opieki i podobnych miejscach. 

Jak zaznacza ONS, statystyki należy traktować z dużą dozą ostrożności, szczególnie te ze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

W związku z rozprzestrzenianiem się nowej wersji koronawirusa w Londynie oraz w znaczącej części południowo-wschodniej i wschodniej Anglii wprowadzony został nowy, czwarty poziom restrykcji epidemicznych, nakazujący m.in. pozostawanie w domach, o ile wyjście nie jest uzasadnione ważnymi przyczynami.

Nie tylko w Wielkiej Brytanii

Oprócz Wielkiej Brytanii przypadki zakażenia nową odmianą koronawirusa pojawiły się już także w: 

 • Hiszpanii,
 • Portugalii,
 • Holandii,
 • Danii,
 • Niemczech,
 • Francji,
 • Japonii,
 • Republice Południowej Afryki,
 • Irlandii,
 • Szwecji,
 • Norwegii. 

Mutacja koronawirusa w kolejnym państwie

Dziś do powyższej listy dołączyła także Finlandia. Tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o wykryciu pierwszego w kraju przypadku zarażenia nowym, bardziej zaraźliwym wariantem koronawirusa, wykrytym wcześniej w Wielkiej Brytanii. Zakażony to obywatel fiński, który przybył z Wysp po Bożym Narodzeniu.

Jak doprecyzowały władze, zarażona osoba to mieszkaniec regionu Kymenlaakso na południowym wschodzie kraju, zaś diagnozy dokonano w miniony weekend. Wszystkie osoby, z którymi kontaktował się zakażony, zostały zbadane i objęte izolacją.

Władze Finlandii zaleciły, by wszyscy, którzy przebywali w Wielkiej Brytanii od 7 grudnia, poddali się testom. Do stycznia zawieszone zostały również wszystkie loty z Wysp Brytyjskich.

Brytyjski szczep koronawirusa jest już w Polsce?

Jak dotąd w Polsce nie odnotowano jeszcze potwierdzonego testem przypadku zakażenia nową odmianą koronawirusa

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3 211 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 29 chorych na Covid-19. Oznacza to, że całkowita liczba wykrytych w naszym kraju przypadków SARS-CoV-2 przekroczyła 1,26 miliona, a liczba ofiar śmiertelnych to już 27 147. Równocześnie liczba ozdrowieńców w Polsce przekroczyła milion.