Ponowny wzrost zakażeń koronawirusem w Europie jest bardzo niepokojący, grozi znów przeciążeniem szpitali - powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Europy Hans Kluge podczas wideokonferencji prasowej w Hadze.

Kluge podkreślił, że w ubiegłym tygodniu w Europie odnotowano największy tygodniowy przyrost zakażeń od dłuższego czasu, a w 11 krajach odnotowano znaczący wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa.

WHO podaje, że dziennie w Europie odnotowuje się około 20 tys. zakażeń, a na Covid-19 umiera ponad 700 osób.

Kluge nie wymienił jednak krajów, w których sytuacja jest ostatnio szczególnie niepokojąca. Podkreślił jedynie, że systemy opieki zdrowotnej w Europie są już przeciążone i nawrót epidemii pogorszyłby bardzo i tak już trudną sytuację.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, który wystąpił na wideokonferencji prasowej w Genewie, powiedział, że jego organizacja otrzymuje wszelką konieczną pomoc finansową. Wsparcie dla WHO w walce z pandemią zadeklarowały ponownie Francja i Niemcy.

Berlin zapowiedział, że jeszcze w tym roku przekaże tej organizacji około pół miliarda euro.

W środę Tedros oznajmił, że WHO oczekuje, iż w przyszłym tygodniu liczba osób zainfekowanych przekroczy 10 mln.

Łączna liczba przypadków zakażenia na całym świecie przekroczyła do czwartku - według Reutera - 9,44 mln, a ponad 481,6 tys. osób zmarło na Covid-19.

Wcześniej w czwartek afrykańskie centra kontroli chorób (CDC) podały, że w ciągu doby w Afryce przybyło blisko 10 tys. zakażeń koronawirusem, w tym 5 688 przypadków w Republice Południowej Afryki.

Pandemia poza Europą przyspiesza

Według CDC rozwój pandemii na kontynencie "bardzo szybko przyspiesza".

Pandemia Covid-19 ustępuje w Europie, ale rozwija się na całym świecie. W przyszłym tygodniu łączna liczba zakażeń przekroczy 10 mln, a ofiar pół miliona - powiedział dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros wziął udział w wideokonferencji zorganizowanej przez komisję ds. ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności Parlamentu Europejskiego.

Szef WHO zapowiedział, że kiedy pandemia ostatecznie się skończy, świat nie powinien wracać do poprzedniego stanu, ale zbudować "nową normalność", która byłaby bardziej sprawiedliwa, oparta na zielonych technologiach i traktująca poważnie problem zmiany klimatu.

Tedros poruszył także temat szczepionki na Covid-19. Wyraził nadzieję, że uda się ją opracować w przeciągu najbliższego roku, a jeżeli badania zostaną przyspieszone, nawet wcześniej. Gdy już się to stanie, szczepionka powinna stać się globalnym dobrem publicznym - mówił.

Podczas rozmowy z eurodeputowanymi dyrektor WHO zaznaczył, że społeczność międzynarodowa nie powinna krytykować władz Chin za ich postępowanie w pierwszej fazie pandemii. Jego zdaniem mające ograniczyć rozwój epidemii środki podjęte przez chiński rząd były odpowiednie, a nowego wirusa udało się zidentyfikować w rekordowo szybkim czasie.