Lek iwermektyna wykazuje duże, statystycznie istotne, zmniejszenie ryzyka zachorowania na Covid-19 i śmierci z powodu tej choroby – wykazało recenzowane badanie, którego wyniki opisano na łamach „American Journal of Therapeutics”. Badanie przeprowadzili eksperci z FLCCC Alliance, czyli Front Line COVID-19 Critical Care Alliance: to założona w marcu 2020 organizacja lekarzy i naukowców, której celem jest opracowywanie i stałe udoskonalanie terapii chorych na Covid-19.

Iwermektyna - lek przeciwpasożytniczy i przeciwtrądzikowy, stosowany w terapii zarówno ludzi, jak i zwierząt - znajduje się pod lupą ekspertów z FLCCC od kilku miesięcy.

Pierwsze doniesienia o potencjalnej skuteczności tego środka przeciwko SARS-CoV-2 pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, jednak z powodu braku wystarczających naukowych dowodów Europejska Agencja Leków stwierdziła, że na ówczesnym etapie wiedzy nie można było wdrożyć go do praktyki klinicznej.

Co więcej, Agencja skrytykowała autorów wstępnego badania nad iwermektyną za nieprecyzyjne zaprojektowanie testów klinicznych i stosowanie w czasie eksperymentów dawek leku większych niż te zwyczajowo stosowane u ludzi.

Teraz pojawił się kolejny dowód na skuteczność iwermektyny: to analiza oparta na kilkunastu randomizowanych, kontrolowanych badaniach dot. leczenia tym środkiem pacjentów z Covid-19.

Wynika z niej, że iwermektyna wykazuje wysoką skuteczność zarówno w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na Covid-19, jak i w obniżaniu śmiertelności z powodu tej choroby.

Przegląd wskazał także, że ten podawany doustnie lek jest skuteczny we wszystkich fazach Covid-19.

"Przeprowadziliśmy najbardziej wszechstronny przegląd dostępnych danych dot. iwermektyny"

"Wykonaliśmy pracę, której nie wykonały władze medyczne: przeprowadziliśmy najbardziej wszechstronny przegląd dostępnych danych dot. iwermektyny" - oświadczył dr Pierre Kory, prezes i dyrektor medyczny FLCCC.

Analiza ekspertów objęła łącznie 27 badań kontrolowanych, których wyniki opublikowano do stycznia tego roku włącznie. 15 z nich to badania randomizowane, preferowane przez Światową Organizację Zdrowia, Narodowe Instytuty Zdrowia Stanów Zjednoczonych i Europejską Agencję Leków.

Na ich podstawie stwierdzono wśród pacjentów z Covid-19 leczonych iwermektyną duże, statystycznie istotne, zmniejszenie śmiertelności, skrócenie czasu zdrowienia i zwiększenie skuteczności usuwania wirusa z organizmu.

Wykazano również, że przy regularnym stosowaniu lek ten znacznie zmniejsza ryzyko rozwinięcia się Covid-19.

Wiele państw oficjalnie uznało skuteczność iwermektyny w profilaktyce i terapii Covid-19. Jej stosowanie zatwierdziły m.in. Słowacja, Czechy, Republika Południowej Afryki, Meksyk i Indie.

A zdaniem autorów publikacji, wyraźnie widać, że dystrybucja iwermektyny prowadzi do "szybkiego spadku zachorowalności i śmiertelności w całej populacji".

"Nasze najnowsze badanie pokazuje, po raz kolejny i bez żadnych wątpliwości, że iwermektyna jest wysoce skuteczna w bezpiecznej profilaktyce i leczeniu Covid-19" - podkreślił dr Paul E. Marik, jeden z założycieli FLCCC.

Zaapelował do regionalnych instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne i lekarzy na całym świecie, by domagali się włączenia iwermektyny do ich standardów opieki: "po to, abyśmy mogli raz na zawsze zakończyć tę pandemię".

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.