Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przekłada styczniowy szczyt w Davos w związku z rosnącą liczbą przypadków nowego wariantu koronawirusa Omikron - przekazał w poniedziałek organizator wydarzenia. Spotkanie ma odbyć się w połowie 2022 roku.

"Delegatom przekazano dziś, że planowane na przyszły miesiąc spotkanie światowych przywódców i biznesu na corocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii zostało odwołane z powodu wzrostu liczby zakażeń wariantem Omikron" - relacjonował wcześniej w poniedziałek na Twitterze redaktor Sky News City Mark Kleinman.

"Obecna sytuacja pandemiczna sprawia, że niezwykle trudno będzie zorganizować bezpośrednio spotkanie. (...) Pomimo surowych procedur sanitarnych obowiązujących na spotkaniu, wysoka transmisyjność Omikronu i jego wpływ na podróżowanie sprawiła, że odroczenie szczytu było konieczne" - poinformowało WEF w komunikacie na stronie internetowej.

Dokładna data przełożonego forum nie jest jeszcze znana.

Dotychczasowe ustalenia WHO na temat wariantu Omikron

Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron na świecie wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.

Sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że wstępne dane z RPA sugerują wyższe ryzyko ponownej infekcji dla osób wyleczonych z choroby lub zaszczepionych.

Do tej pory Omikron wykryto w kilkudziesięciu krajach.

Ghebreyesus zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".

Jednocześnie, zaznaczył szef WHO, Omikron powoduje mniej dotkliwe objawy niż Delta, obecnie najczęstszy wariant.

W UE Omikron obecny jest w Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Irlandii, Holandii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji, na Cyprze, Łotwie, we Włoszech i w Polsce.