Historyczny strat programu szczepień przeciw koronawirusowi w Wielkiej Brytanii. Pierwszą szczepionkę przyjęła 90-letnia Margaret Keenan, pochodząca z Irlandii Północnej.

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19. Jest to pierwszy kraj na świecie, w którym szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech wchodzi do użytku.

Szczepienia będą początkowo odbywać się w ok. 70 szpitalach na terenie całego kraju, a w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby powyżej 80. roku życia i niektórzy pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej.


I tak pierwszą osobą, która przyjęła szczepionkę przeciw Covid-19 jest Margaret Keenan, która w przyszłym tygodniu skończy 91. rok życia. Ten historyczny moment nastąpił o godzinie 6:45 w szpitalu uniwersyteckim w Coventry.

Margaret Keenan pochodzi z Enniskillen w Irlandii Północnej, ale od wielu lat mieszka w Coventry. Pracowała w sklepie jubilerskim i mimo sędziwego wieku przeszła na emeryturę zaledwie 4 lata temu. Ma syna i córkę, jest też babcią czworga wnucząt.

"Czuję się uprzywilejowana faktem, że jestem pierwszą osobą zaszczepioną przeciw Covid-19. To najlepszy prezent urodzinowy, jaki mogłam sobie zażyczyć" - oświadczyła.

Ostateczna walka z Covid-19

Szczepienia w Wielkiej Brytanii przebiegać będą stopniowo. Najpierw objęci zostaną nimi pracownicy służby zdrowia, personel domów opieki i hospitalizowani pacjenci, którzy przekroczyli 80. rok życia. Szczepionkę otrzymają także ludzie w tym samym przedziale wiekowym, którzy przychodzą na zabiegi ambulatoryjne.

Pierwszy kontyngent to 800 tys. opakowań, które zakupiono w Belgii. Zostały przewiezione do centralnego magazynu w nieoznakowanych ciężarówkach, a następnie stamtąd do szpitali, które dysponują odpowiednimi chłodniami. Preparaty muszą być przechowywane w temperaturze przynajmniej -70 stopni Celsjusza. Podwyższenie jej o 10 stopni może spowodować zniszczenie produktu.

Zamrożone pudła ze szczepionką koncernu Pfizer są już w szpitalach. Każde zostało szczegółowo sprawdzone przez techników laboratoryjnych pod względem bezpieczeństwa transportu i jakości produktu. W późniejszym terminie trafią do tworzonych ośrodków pozaszpitalnych.

Osoby, które zostaną zaszczepione, otrzymają specjalną kartę z nazwą szczepionki i numerem seryjnym opakowania. Będzie na niej także data przyjęcia pierwszej dawki oraz planowanego podania drugiej dawki.

Przeważająca większość ludzi ze szczytu listy priorytetowej zostanie zaszczepiona dopiero w przyszłym roku. Cała procedura potrwa przynajmniej 6 miesięcy.