Dziś ponownie zostają otwarte wszystkie przejścia graniczne ze Słowacją – poinformowała Ambasada Słowacji w Polsce na swoim profilu społecznościowym. O otwarcie zamkniętych w poniedziałek małych przejść granicznych zabiegali m.in. samorządowcy i mieszkańcy przygranicznych miejscowości.

W miniony poniedziałek w obawie przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa Delta, Słowacja zamknęła kilka mniejszych przejść granicznych z Polską. Ta decyzja wzbudziła protesty mieszkańców na zamkniętych granicach, m.in. w Leluchowie, gdzie pikietowali mieszkańcy gminy Muszyna.

W czwartek Ambasada Słowacji w Polsce przekazała, że wszystkie przejścia graniczne zostaną w piątek ponownie otwarte. 

"Kontrole trwałe przeprowadzane będą na wszystkich większych przejściach drogowych pierwszej i drugiej kategorii, na mniejszych przejściach przeprowadzane będzie regularne monitorowanie przestrzegania obowiązków kwarantanny. W celu zapewnienia płynności ruchu, policja prosi o posiadanie wszelkich niezbędnych dokumentów, potwierdzeń lub urządzeń mobilnych z cyfrowymi formami potwierdzenia (potwierdzenie rejestracji na eHranica, potwierdzenie szczepień itp.)" - czytamy w komunikacie Ambasady opublikowanym w mediach społecznościowych. 

O tym musisz pamiętać

Każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrowania się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica

Rejestrować nie muszą się dzieci do 12 roku życia oraz podróżni przejeżdżający przez Słowację, którzy maja osiem godzin na wyjechanie z kraju. Po drodze można zatrzymywać się jedynie na stacjach paliw.