Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw UE w związku z nową odmianą koronawirusa zidentyfikowaną i rozprzestrzeniającą się w Wielkiej Brytanii. Już w niedzielę wieczorem gabinet szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zwołał także nadzwyczajną telekonferencję z przedstawicielami stolic wszystkich krajów członkowskich Unii.

"Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne posiedzenie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 11.00. W porządku obrad koordynacja UE w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID19 w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.

Szef Rady Europejskiej Charles Michel zorganizował w niedzielę wideokonferencję z przedstawicielami krajów członkowskich UE w sprawie nowej odmiany koronawirusa. Państwa członkowskie wymieniły się informacjami na temat środków, które zamierzają podjąć w najbliższych godzinach - przekazało źródło unijne.

W związku z wykryciem nowej odmiany SARS-CoV-2 kilka krajów europejskich, m.in. Holandia, Belgia, Włochy i Austria, zawiesiło lub zapowiedziało zawieszenie komunikacji lotniczej z Wielką Brytanią.

W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu nowego wariantu SARS-CoV-2, który pojawił się w Wielkiej Brytanii.

Jak reaguje polski rząd?

Sytuacja epidemiczna na Wyspach Brytyjskich w kontekście powrotu na święta Polaków tam pracujących ma być omawiana podczas poniedziałkowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego - dowiedział się reporter RMF FM.  Rozmowy mają dać odpowiedź na pytanie, czy potrzeba w jakiś sposób ograniczyć przyloty z Wielkiej Brytanii albo wprowadzić ograniczenia dla przylatujących stamtąd osób.

Jak usłyszał dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada, wczoraj były już robocze konsultacje w tej sprawie z rządowymi ekspertami medycznymi. 

W tej chwili zbieramy informacje i analizujemy informacje medyczne z Wielkiej Brytanii oraz jest wymiana informacji między krajami członkowskimi UE. Jutro na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie omawiana ta kwestia. W tej chwili nie wykluczamy żadnego wariantu łącznie z tym, że możliwe jest ograniczenie lotów z Wielkiej Brytanii - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowy wariant koronawirusa z Wielkiej Brytanii

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty twierdzi, że wprawdzie nie ma dowodów, iż nowy wariant koronawirusa powoduje cięższy przebieg choroby albo jest odporny na szczepionkę, ale o ok. 70 proc. szybkiej rozprzestrzenia się niż ten dotychczas znany.

Nowy wariant koronawirusa wykryto w zeszłym tygodniu podczas rutynowych badań w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii.

Jak do tej pory potwierdzono ponad 1000 przypadków zakażenia nim na prawie 60 różnych obszarach geograficznych - przeważnie na południu Anglii, ale pojedyncze przypadki zidentyfikowano też w Szkocji i Walii.

Zdaniem naukowców, zapewne nie został on przywieziony z zagranicy, lecz jest rodzimego pochodzenia.

Według WHO, oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii. Pierwszy przypadek potwierdzono w niedzielę w rzymskim szpitalu.