Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w niedzielę kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Poza Wielką Brytanią przypadki zakażeń nową odmianą SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Danii i Holandii. Gabinet szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zwołał także nadzwyczajną telekonferencję z przedstawicielami stolic wszystkich krajów członkowskich Unii. W posiedzeniu chodzi o próbę koordynacji stanowisk, zwłaszcza jeżeli chodzi o zawieszanie połączeń lotniczych z Wielką Brytanią.

WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant - powiedział AFP rzecznik europejskiego oddziału WHO.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad tysiąc zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana.

Minister powiedział jednak, że "w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę".

Według WHO dziewięć zakażeń nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Spotkanie ws. unijnych działań

Gabinet szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela zwołał nadzwyczajną telekonferencję z przedstawicielami stolic wszystkich krajów członkowskich Unii.

Tematem jest nowy wariant koronawirusa, który szerzy się w Wielkiej Brytanii, a także omówienie środków, jakie trzeba podjąć na poziomie Wspólnoty.

W wideokonferencji uczestniczy także przedstawiciel Polski - jest nim minister ds. europejskich, Konrad Szymański.

W posiedzeniu chodzi o próbę koordynacji stanowisk, zwłaszcza jeżeli chodzi o zawieszanie połączeń  lotniczych z Wielką Brytanią.

Lockdown w Londynie

W związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa od północy w Londynie i południowo-wschodniej Anglii zacznie obowiązywać nowy, czwarty poziom restrykcji epidemicznych - poinformował w sobotę po południu premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Od północy opuszczanie domów jest możliwe tylko z uzasadnionych powodów, zamknięte są sklepy z wyjątkiem sprzedających niezbędne towary, wszystkie punkty usługowe, w tym fryzjerzy i salony kosmetyczne, a także siłownie i wszystkie miejsca rekreacji. Spotykanie się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. bańki wsparcia, ograniczone zostały do jednej osoby na otwartej przestrzeni publicznej. Zalecane jest także, aby nie podróżować na obszary na poziomie czwartym, ani ich nie opuszczać.

W związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa kolejne kraje zawieszają połączenia z Anglią. Zdecydowały już o tym Holandia i Belgia. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań. Władze Czech wprowadziły ostrzejsze zasady kwarantanny dla osób przybywających z Wielkiej Brytanii - podała agencja AP w niedzielę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy wariant koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jak zareaguje polski rząd?