Od 28 grudnia w Niemczech obowiązywać będą surowsze ograniczenia w kontaktach nie tylko osób nieszczepionych, ale także dla osób zaszczepionych i wyleczonych po Covid-19. Informację ogłosił kanclerz Olaf Scholz.

Od 28 grudnia prywatne spotkania będą ograniczone do maksymalnie 10 osób. W limit ten nie będą wliczane dzieci poniżej 14. roku życia.

Ponadto od przyszłego tygodnia mają być zamknięte wszystkie kluby i dyskoteki w całym kraju. Duże imprezy ponadregionalne, na przykład sportowe, powinny odbywać się bez udziału publiczności.

Mogę zrozumieć każdego, kto nie chce więcej słyszeć o nowych wariantach koronawirusa - mówił Scholz w kontekście wariantu Omikron. Ale nie możemy zamykać oczu na falę, która ma się przed nami pojawić. Nawet ci, którzy zostali dwukrotnie zaszczepieni i ci, którzy wyzdrowieli, są narażeni na wysokie ryzyko zakażenia - dodał.

Kanclerz podkreślił, że "koronawirus nie robi sobie przerwy świątecznej".

"Stanowcze żądania RKI nie zostały zrealizowane" - zauważają niemieckie media, przypominając wydane również we wtorek zalecenia Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), postulujące "maksymalne ograniczenie kontaktów" w związku z rozprzestrzenianiem się w kraju wariantu Omikron koronawirusa, które powinny zacząć obowiązywać "natychmiast".