Kanclerz Angela Merkel, kandydat na kanclerza Olaf Scholz i premierzy krajów związkowych uzgodnili nowe, ogólnokrajowe ograniczenia dla osób niezaszczepionych przeciwko Covid-19. Do końca roku ma też zostać wydana rekomendacja w sprawie powszechnego obowiązku szczepień. Kanclerz Merkel mówi o bardzo poważnej sytuacji w związku z pandemią.

Angela Merkel podczas konferencji prasowej w Berlinie po konsultacjach między rządem federalnym a rządami landów określiła sytuację w związku z pandemią koronawirusa w Niemczech jako bardzo poważną. Czwarta fala musi zostać przerwana - oświadczyła. Podkreśliła znaczenie szczepień przypominających.

Obowiązkowe szczepienia sposobem na wyjście z kryzysu?

"Obciążenie pracą w szpitalach dochodzi w niektórych przypadkach do punktu krytycznego" - powiedziała kanclerz. Stwierdziła, że dzisiejsze działania powinny być postrzegane jako akt narodowej solidarności. "Ścisła kontrola przepisów będzie egzekwowana" - zaznaczyła.

Merkel zapowiedziała, że Rada Etyki zostanie poproszona o rekomendację w sprawie obowiązkowych szczepień do końca roku. Według niej Bundestag powinien następnie przedyskutować i przegłosować taki obowiązek. "Uważam, że obowiązkowe szczepienia są sposobem na wyjście z kryzysu" - oznajmiła.

Bundestag ma zadecydować o powszechnych szczepieniach obowiązkowych, obok szczepień obowiązkowych w klinikach i domach opieki. Kandydat na kanclerza Scholz opowiedział się za takim powszechnym obowiązkiem szczepień.

W przyszłości również dentyści, farmaceuci i personel pielęgniarski będą mogli przeprowadzać szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Kina, teatry, restauracje - tylko dla zaszczepionych

Zgodnie z ustaleniami rządu federalnego i rządów krajów związkowych, w obiektach kulturalnych i rozrywkowych obowiązywać ma zasada 2G, co oznacza, że kina, teatry, restauracje i inne obiekty będą dostępne tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych (2G). Opcjonalnie można dodatkowo zalecić aktualny test na obecność koronawirusa (2G-plus).

Tylko osoby zaszczepione i wyleczone mogą odwiedzać sklepy. Wyłączone z tej zasady zostały sklepy z artykułami codziennego użytku (np. supermarkety i drogerie).

Osoby nieszczepione mogą się teraz spotkać tylko z dwoma osobami z jednego innego gospodarstwa domowego. Dotyczy to również spotkań prywatnych.

Obostrzenia przy organizacji imprez

Podczas imprez obowiązuje maksymalna liczba uczestników 50 osób wewnątrz i 200 osób na zewnątrz. W obu przypadkach obowiązkowe są 2G i maski.

Na stadionach można wykorzystać od 30 do 50 proc. ich pojemności, ale maksymalna liczba widzów nie może przekroczyć 15 tys. Obowiązuje zasada 2G lub opcjonalnie 2G-plus. "W krajach o wysokiej zachorowalności na infekcje należy w miarę możliwości odwoływać imprezy, a wydarzenia sportowe muszą odbywać się bez udziału widzów" - czytamy w rezolucji. Dozwolone są również imprezy halowe o obłożeniu od 30 do 50 proc., z maksymalną liczbą 5 tys. widzów.

Kluby i dyskoteki w tzw. hotspotach koronawirusa, w których liczba zachorowań przekracza 350 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, będą zamykane.