Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu minionej doby w kraju zarejestrowano 323 nowe zakażenia koronawirusem. Jest to największy dobowy przyrost infekcji od 3 kwietnia.

W Republice Czeskiej od początku epidemii odnotowano 18 060 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło w sumie 389 osób. Według resortu zdrowia, w kraju są obecnie 4922 przypadki tzw. aktywnych zakażeń i 12 749 ozdrowieńców. 

Do tej pory tylko pięciokrotnie zdarzyło się, żeby dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Czechach był wyższy niż 300 przypadków. Po raz ostatni było tak 28 czerwca. Rekord padł 27 marca, gdy w Czechach zarejestrowano 377 nowych zakażeń, następny w kolejności jest 3 kwietnia, gdy liczba nowych przypadków wyniosła 334. Sobotnie 323 infekcje znajdują się na trzecim miejscu.

W poprzednich dniach w Czechach liczba nowych przypadków na dobę nieznacznie przekraczała 200 - w weekendy było ich nawet mniej.

Gdzie jest najgorzej?

Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Czechach w powiecie frydecko-misteckim w kraju (województwie) morawsko-śląskim. Na 100 tys. mieszkańców 85 osób jest tam zainfekowanych koronawirusem - w ciągu zaledwie tygodnia wskaźnik ten wzrósł z 65 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Poza Frydkiem-Mistkiem najbardziej dotkniętym nowym wirusem jest Klatov w kraju pilzneńskim. Na 100 tys. osób tam mieszkających zakażonych jest 28. W powiecie kolińskim w kraju środkowoczeskim i w stołecznej Pradze jest ich nieco mniej - 23.

Eksperci podkreślają, że najważniejszymi wskaźnikami świadczącymi o rozwoju choroby Covid-19 jest liczba hospitalizowanych, w tym tych pacjentów, którzy wymagają pobytu na oddziałach intensywnej opieki medycznej. Według najnowszych danych resortu zdrowia, w szpitalach jest 116 pacjentów, z czego 16 w ciężkim stanie.

Czeskie służby sanitarno-epidemiologiczne mają w poniedziałek przedstawić uaktualniona mapę zagrożeń związanych z koronawirusem i na tej podstawie wprowadzić ograniczenia lub przedstawić zalecenia dla mieszkańców i władz poszczególnych regionów.